PolskaMarek Jurek: dyskusja o eutanazji jest szkodliwa

Marek Jurek: dyskusja o eutanazji jest szkodliwa

- Uważam, że dyskusja o eutanazji jest szkodliwa. Pan uważa, że należy dyskutować o biciu żon? No to gratuluję. Nie można dyskutować o tym, czy mamy się opiekować, czy nie mamy się opiekować ludźmi ciężko chorymi. Trzeba dyskutować o tym, jak, a nie czy - powiedział gość "Sygnałów Dnia" Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej).

Marek Jurek: dyskusja o eutanazji jest szkodliwa
Źródło zdjęć: © WP.PL

"Sygnały Dnia": Panie marszałku, jak pan ocenia dyskusję dotyczącą in vitro, dotyczącą testamentu życia, a ostatnio dotyczącą eutanazji w Polsce? Zresztą do takiej dyskusji zachęcał wczoraj premier Donald Tusk.

Marek Jurek: To jest wypowiedź zupełnie nieodpowiedzialna, dlatego że są rzeczy, o których można dyskutować, jak je zrobić, na przykład na pomoc dla ludzi najbardziej chorych, ale nie dyskutuje się na przykład nad tym, czy w ogóle wychowywać dzieci.

Ale dlaczego nie można dyskutować o eutanazji?

- Można dyskutować, jak wychowywać dzieci, ale nie czy w ogóle wychowywać dzieci. To jest zupełnie nowa, rewolucyjna inwencja istniejąca tak naprawdę w świecie zachodnim od kilkunastu lat - idea zabijania ludzi ciężko chorych.

Cała nasza cywilizacja jest oparta na szacunku dla życia i nie byłoby tak naprawdę rozwoju medycyny, która nas również stawia przed takimi problemami, gdyby nie to, że w ogóle zasadą naszego społeczeństwa jest troska o życie. To jest zupełnie nowa idea, że ludzie, którzy nie mogą korzystać z przyjemności życia, są ciężarem, są niepotrzebni.

Ale ja tę dyskusję oceniam też bardzo negatywnie z tego względu, że mam wrażenie, zresztą to jest też opinia różnych komentatorów, że premier rzucił to hasło po to, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od problemów gospodarczych, od walki z kryzysem. Nieprzypadkowo w to włącza się minister zdrowia, a wiadomo, że sytuacja w służbie zdrowia jest bardzo trudna, dlatego że rząd w tym programie cięć oszczędnościowych nie cofnął się również przed obcięciem budżetu resortu zdrowia. I to jest dla mnie szokujące.

Ja niestety byłem świadkiem dwa lata temu, jak partia dzisiaj rządząca Platforma Obywatelska dyskutowała pod kątem wyrachowania wyborczego, czy to się opłaca, czy nie, nad życiem ludzkim w sprawie, wtedy kiedy były prace konstytucyjne, które miały je potwierdzić. A w tej chwili również urządza się taką dyskusję w sytuacji, w której rząd po prostu powinien zająć się ratowaniem pozycji polskich rodzin, normalnego życia, bo jest kryzys i trzeba z nim walczyć.

Panie marszałku, gdyby to od pana zależało, to by pan takiej dyskusji zakazał rozumiem?

- Co znaczy zakazać dyskusji? Już z panem rozmawiam.

- No tak, ale pan na początku sprzeciwił się tej...

- Uważam, że jest szkodliwa. Pan uważa, że należy dyskutować o biciu żon? No to gratuluję. Nie można dyskutować o tym, czy mamy się opiekować, czy nie mamy się opiekować ludźmi ciężko chorymi. Trzeba dyskutować o tym, jak, a nie czy.

Jedna trzecia Polaków uważa, że eutanazja w ogóle powinna być dopuszczona. Pan jako chrześcijanin, pan jako lider partii, która promuje idee chrześcijańskie i katolickie nie tylko w Polsce, chce promować również i w Parlamencie Europejskim? O tym będziemy zresztą za chwilę mówić. Jak pan się do tego ustosunkowuje?

- Wie pan, wtedy kiedy nie musimy podejmować decyzji, różnie się zachowujemy. Ja na przykład wiem i to chyba z doświadczenia nas wszystkich, że chyba większość Polaków, kiedy siada za kierownicą, to ma takie momenty, że zdarza się łamać przepisy ruchu drogowego. Pojechać dziesięć, dwadzieścia kilometrów za szybko, czasami zaparkować w niewłaściwym miejscu. I bardzo wielu ludziom się to zdarza. Natomiast z tego wcale nie wynika, że ci sami ludzie, gdyby mieli decydować o zasadach, które służą wszystkim, czy na przykład należy zliberalizować kodeks ruchu drogowego, że ci sami ludzie by to popierali.

Jestem przekonany, że ogromna większość tych ludzi, którzy wyrażają tę opinię, gdyby stanęli przed wyborem wzięcia odpowiedzialności za pozbawienie kogoś życia, na pewno reagowaliby zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, bo Bóg i natura nas wyposażyły po prostu w chęć życia. Wie pan, to nawet robi się badania, psycholodzy społeczni badali zachowanie uratowanych samobójców - zdarzają się przypadki, takie jak na przykład Rafał Wojaczek, zdarzają się wypadki uporczywych samobójców. To jest jakaś tragedia, to jest jakaś tajemnica ludzkiego życia, ale ogromna większość ludzi odratowanych po prostu chce żyć. I to jest naturalny instynkt człowieka.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)