Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marek Celej: trzyzmianowość pracy sądów nie do przyjęcia

Idea projektu wprowadzenia sądów 24-godzinnych dla osób złapanych na gorącym uczynku jest słuszna, ale nie do przyjęcia jest praca sędziów, adwokatów, protokolantów na trzy zmiany - powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, b. członek Krajowej Rady Sądownictwa Marek Celej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Qaqwqwrqw

Podkreślił również konieczność zabezpieczenia wszelkich praw osób doprowadzanych do sądu.

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jest już gotowy projekt ustawy o 24-godzinnych sądach dla chuliganów. Dodał, że w połowie stycznia projekt ten wejdzie pod obrady rządu. Chodzi o wprowadzenie przyspieszonego trybu postępowania w przypadkach, gdy sprawca został złapany na gorącym uczynku. Zdaniem ministra, przyspieszony tryb może mieć zastosowanie w ok. 200 tys. postępowań.

Niewątpliwie jest potrzeba przyspieszenia prowadzenia tych spraw. Nie może być bowiem tak, żeby w drobnych sprawach postępowanie przygotowawcze, czyli to, które prowadzi prokurator, trwało trzy, cztery czy osiem miesięcy, a postępowanie sądowe także przedłużało się w sposób nieskończony. Dla obywatela, który doznał jakiejś szkody czy krzywdy, poczucie sprawiedliwości jest wówczas zerowe. Nie ma poczucia szybkości i nieuchronności karania - powiedział Celej.

Qaqwqwrqw

Uważa on, iż "nie ma co się zżymać", że ten model karania jest podobny do funkcjonującego w systemie prawnym w poprzedniej epoce.

Sędzia dodał jednak, że nie wyobraża sobie sądzenia na trzy zmiany. Projekt zakłada wprowadzenie trzyzmianowego programu pracy sędziów. Nie będzie zwiększenia liczby etatów sędziowskich, jedynie - ewentualnie - pracowników sekretariatów.

Trudno sobie wyobrazić, żeby o godzinie trzeciej w nocy była prowadzona rozprawa. To jest pora, kiedy obywatel ma spać i zbierać siły na następny dzień, a nie po to, żeby sądzić - dodał Celej.

Jego zdaniem, należy poszukać właściwych rozwiązań logistyczno- organizacyjnych, które nie będą powodowały, że środowisko sędziowskie "będzie utyskiwało, iż nie można rozpoznawać spraw na trzy zmiany".

Qaqwqwrqw

Zaznaczył przy tym, że muszą być zagwarantowane wszelkie najważniejsze prawa osoby podejrzanej, doprowadzonej do sądu. A więc kwestia obrony z urzędu, postępowanie dowodowe, środki zaskarżenia - podkreślił sędzia. Według niego, może to spowodować, że także środowisko adwokackie będzie narzekać na "trzyzmianowość".

Wskazał ponadto, że rozprawy w systemie dobowym wymagałyby także zmiany organizacji pracy np. protokolantów, a tymi - według sędziego - są najczęściej młode kobiety, mające dzieci, dojeżdżające z daleka.

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw