Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marek Celej: trzyzmianowość pracy sądów nie do przyjęcia

Idea projektu wprowadzenia sądów 24-godzinnych dla osób złapanych na gorącym uczynku jest słuszna, ale nie do przyjęcia jest praca sędziów, adwokatów, protokolantów na trzy zmiany - powiedział sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, b. członek Krajowej Rady Sądownictwa Marek Celej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3vs5j0

Podkreślił również konieczność zabezpieczenia wszelkich praw osób doprowadzanych do sądu.

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że jest już gotowy projekt ustawy o 24-godzinnych sądach dla chuliganów. Dodał, że w połowie stycznia projekt ten wejdzie pod obrady rządu. Chodzi o wprowadzenie przyspieszonego trybu postępowania w przypadkach, gdy sprawca został złapany na gorącym uczynku. Zdaniem ministra, przyspieszony tryb może mieć zastosowanie w ok. 200 tys. postępowań.

Niewątpliwie jest potrzeba przyspieszenia prowadzenia tych spraw. Nie może być bowiem tak, żeby w drobnych sprawach postępowanie przygotowawcze, czyli to, które prowadzi prokurator, trwało trzy, cztery czy osiem miesięcy, a postępowanie sądowe także przedłużało się w sposób nieskończony. Dla obywatela, który doznał jakiejś szkody czy krzywdy, poczucie sprawiedliwości jest wówczas zerowe. Nie ma poczucia szybkości i nieuchronności karania - powiedział Celej.

ycipk-3vs5j0

Uważa on, iż "nie ma co się zżymać", że ten model karania jest podobny do funkcjonującego w systemie prawnym w poprzedniej epoce.

Sędzia dodał jednak, że nie wyobraża sobie sądzenia na trzy zmiany. Projekt zakłada wprowadzenie trzyzmianowego programu pracy sędziów. Nie będzie zwiększenia liczby etatów sędziowskich, jedynie - ewentualnie - pracowników sekretariatów.

Trudno sobie wyobrazić, żeby o godzinie trzeciej w nocy była prowadzona rozprawa. To jest pora, kiedy obywatel ma spać i zbierać siły na następny dzień, a nie po to, żeby sądzić - dodał Celej.

Jego zdaniem, należy poszukać właściwych rozwiązań logistyczno- organizacyjnych, które nie będą powodowały, że środowisko sędziowskie "będzie utyskiwało, iż nie można rozpoznawać spraw na trzy zmiany".

ycipk-3vs5j0

Zaznaczył przy tym, że muszą być zagwarantowane wszelkie najważniejsze prawa osoby podejrzanej, doprowadzonej do sądu. A więc kwestia obrony z urzędu, postępowanie dowodowe, środki zaskarżenia - podkreślił sędzia. Według niego, może to spowodować, że także środowisko adwokackie będzie narzekać na "trzyzmianowość".

Wskazał ponadto, że rozprawy w systemie dobowym wymagałyby także zmiany organizacji pracy np. protokolantów, a tymi - według sędziego - są najczęściej młode kobiety, mające dzieci, dojeżdżające z daleka.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0