Marcinkiewicz najbardziej zaufany
Premier Kazimierz Marcinkiewicz jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem społecznym - ufa mu 68% ankietowanych - wynika z kwietniowego sondażu CBOS. To o 1 pkt proc. mniej niż w marcu. Negatywnie premiera ocenia 14% badanych (bez zmian w porównaniu z marcem).
12.04.2006 | aktual.: 12.04.2006 14:07
Jak wynika z analizy sondażu CBOS, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy notowania premiera pogorszyły się. Szef rządu zanotował w tym czasie spadek zaufania o 2 pkt proc.
Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się: minister zdrowia Zbigniew Religa (ufa mu 65% ankietowanych, bez zmian w porównaniu z marcem), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (52%, spadek o 4 pkt proc.), lider PO Donald Tusk (51%, spadek o 1 pkt proc.)
Największy spadek zaufania zanotował w kwietniu prezydent Lech Kaczyński (43%, spadek o 11 pkt proc.). Z kolei prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 34% ankietowanych (spadek o 10 pkt proc.).
Na dalszych miejscach znalazł się lider PO Jan Rokita, któremu ufa 40% badanych (spadek o 1 pkt proc.), minister finansów Zyta Gilowska (37% zaufania, spadek o 1 pkt proc.), lider Samoobrony Andrzej Lepper (36%, spadek o 2 pkt proc.).
Z największą nieufnością badanych spotyka się lider LPR Roman Giertych. Taką opinię wypowiada 59% ankietowanych i jest to wzrost o 6 pkt proc. Zaufanie do Giertycha deklaruje 21% badanych (spadek o 3 pkt proc.).
W kwietniu w ocenie ankietowanych zaufanie straciła grupa polityków PiS, którzy pełnią funkcje ministerialne. Oprócz spadku zaufania do ministra Ziobry pogorszyły się też oceny wicepremiera i szefa MSWiA Ludwika Dorna (19% zaufania, spadek o 5 pkt proc.). Stracił też koordynator do spraw służb specjalnych Zbigniew Wassermann, któremu ufa 21% badanych i jest to spadek o 3 pkt proc.
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 1-4 kwietnia, na reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych Polaków.