Trwa ładowanie...

Marcinkiewicz dla WP: mam sentyment do Powstania Warszawskiego

Pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz zaapelował do mieszkańców stolicy o wspólne oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego, poprzez wzięcie udziału w uroczystościach związanych z obchodami 62. rocznicy wybuchu powstania. Jak powiedział Wirtualnej Polsce - bardzo ważne jest, żeby z tymi najważniejszymi dla Polaków wydarzeniami dzielić się z nowymi pokoleniami.

Marcinkiewicz dla WP: mam sentyment do Powstania WarszawskiegoŹródło: WP.PL, fot: mg
d4j1g9l
d4j1g9l

Do młodzieży trzeba docierać ich językiem, wyrazem i myślą. Dlatego będziemy starali się podjąć wiele takich inicjatyw. Poprzez muzykę i książki, naukę i zabawę, sport i Internet chcemy dać możliwość młodemu pokoleniu uczestnictwa i czerpania z tej siły, jaka wiąże się z siłą wydarzeń z 1944 roku. Trzeba czerpać z tych pokoleń, które były niezłomne - powiedział reporterce Wirtualnej Polski Marcinkiewicz.

Zwrócił się też z prośbą, aby pierwszego sierpnia o godz. 17 warszawiacy zatrzymali się na dźwięk syren i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich walczących. Warszawa nie zapomina o heroicznym zrywie żołnierzy polskiego państwa podziemnego i mieszkańców stolicy, pamiętając o tym, że Powstanie Warszawskie jest historią każdego z nas - mówił Marcinkiewicz. Pod apelem podpisali się też przedstawiciele środowisk kombatanckich - prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński.

d4j1g9l

Wcześniej spotkał się w muzeum Powstania Warszawskiego z grupą kilkudziesięciu kombatantów. Marcinkiewicz podzielił się z uczestnikami spotkania refleksją, że jest związany sentymentalnie z datą wybuchu powstania – 1 sierpnia 25 lat temu tego dnia brałem ślub z moją żoną. Długo ustalaliśmy datę ślubu i świadomie wybraliśmy właśnie ten dzień - opowiadał Marcinkiewicz.

Dodał, że tegoroczne obchody Powstania Warszawskiego nie będą różnić się od poprzednich - potrwają od 28 lipca do 1 sierpnia. Chodzi o to żeby tworzyć tradycję, powtarzać te same elementy co roku - stwierdził.

Natomiast Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum PW podkreślił, że nowością będzie koncert dla młodzieży pt. „Pamiętamy ‘44”. Podczas imprezy, która odbędzie się 29 lipca o godz. 19 w Parku Wolności w Muzeum PW, wystąpią m.in. zespoły hip-hopowe. Będą również elementy jazzu, clubbingu. Swój repertuar zaprezentują m.in.: Bauagan Mistrzów, O.S.T.R., Tworzywo Sztuczne (Fisz i Emade), Grzech Piotrowski Kwartet, Marysia Sadowska, DJ Krime, DJ MK Fever. Niektóre zespoły przygotowały specjalne piosenki związane z tematyką powstania, ale to niespodzianka - zapowiedział Ołdakowski.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

d4j1g9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j1g9l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj