Trwa ładowanie...
dui8e7f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Marazm po polsku, czyli jak żyje senior

Polacy, którzy przekroczyli 55. rok życia są w ogonie Europy. Najwcześniej idą na emeryturę, najgorzej też wypadają w testach poznawczych: zapamiętują najmniej słów, najwolniej konstruują wypowiedzi - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marazm po polsku, czyli jak żyje senior
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
dui8e7f

Taki obraz polskiego seniora wyłania się z międzynarodowego Badania Zdrowia, Starzenia się i Przechodzenia na Emeryturę w Europie (SHARE).

Polacy idą na emeryturę, bo mogą - w żadnym innym kraju decyzja w tej sprawie nie jest tak silnie związana z nabyciem praw do świadczenia.

Ale dzieje się tak też dlatego, że czują się gorzej niż seniorzy innych narodowości. - Spośród wszystkich Europejczyków to Polacy, obok Węgrów i Estończyków, deklarują najgorszy stan zdrowia - wskazuje demograf SGH i badacz IBE dr Maja Rynko.

dui8e7f

Jak mówi, w Polsce emerytura kojarzy się z marazmem. Badania pokazały, że starsi Polacy mają problem nie tylko z pracą, ale też aktywnością społeczną, intelektualną i fizyczną - zaznacza ekspertka.

Rynko wylicza, że jeśli nie brać pod uwagę uczestnictwa w życiu religijnym, to tylko 15 proc. polskich seniorów jest aktywnych społecznie. A dla porównania we Francji, w Austrii czy Niemczech - ponad 40 proc.

dui8e7f

Podziel się opinią

Share

dui8e7f

dui8e7f
Więcej tematów