Manifestacja w obronie TV Trwam w Warszawie
Wszystkim, którzy "stworzyli fenomen obrony TV Trwam", dziękował o. Tadeusz Rydzyk podczas manifestacji w obronie tej stacji oraz wartości katolickich, która odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie. Protest przebiegał pod hasłem "Obudźcie się Polacy!".
19.05.2013 | aktual.: 19.05.2013 18:12
Sześciogodzinna manifestacja rozpoczęła się w południe od modlitwy Regina Coeli; uczestnicy mieli ze sobą transparenty z napisami "TV Trwam - głos wolnej Polski", "Katolicy, obudźcie się", "Tusk nie chce dać koncesji dla TV trwam, aby zabić Boga i prawdę", powiewały biało-czerwone flagi, niektóre z logo Radia Maryja i "Naszego Dziennika".
Odśpiewano także hymn Polski i Rotę. Manifestujący skandowali: "Nie oddamy wam TV Trwam!"; prezentowano też fragment homilii Jana Pawła II z 1979 roku, w której papież wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Wystąpili m.in.: zespoły: Arisa Vinci, Duo Fenix-Dwa Fyniki, Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica w Gliwicach oraz aktorki Halina Łabonarska i Katarzyna Łaniewska.
Na telebimie wyświetlono nagrane wcześniej przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Walczymy o telewizję, ale walczymy też o równe prawa polskich katolików. Walczymy po prostu o polską demokrację, o równość obywateli. To dzisiejsze spotkanie w Warszawie to kolejny krok. Jestem przekonany, że krok ku zwycięstwu - mówił Kaczyński.
Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk ocenił, że w Polsce występuje "patologia medialno-polityczno-biznesowa". - Damy radę, tylko trzeba być przy Bogu i przy prawdzie (...). Dziękujemy wszystkim, którzy stworzyli fenomen obrony TV Trwam. Myśleli, że się szybko zmęczymy, a to się dopiero zaczyna - uznał Rydzyk.
- Bez TV Trwam nie będziemy we własnym domu, tego obecna władza nie rozumie, a ci, którzy tego nie rozumieją, muszą odejść - mówił poseł Antoni Macierewicz (PiS).
Zdaniem b. przewodniczącej KRRiT, posłanki Elżbiety Kruk (PiS) nie sposób mówić o przestrzeganiu zasady wolności słowa bez wolnych, pluralistycznych mediów. Jej zdaniem odmowę udzielenia TV Trwam naziemnej koncesji cyfrowej należy traktować jako "podważenie fundamentów demokratycznego ustroju Polski".
- Walka o Telewizję Trwam, w którą zaangażowały się miliony obywateli w kraju i za granicą, jest nasza powinnością. To nie jest tylko walka o miejsce na multipleksie, to jest także walka o naszą godność, nasze prawa i naszą wolność - uznał poseł Andrzej Jaworski (PiS), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski.
Prof. Janusz Kawecki (Krajowy Komitet SOS dla Telewizji Trwam) powiedział, że w sprawie miejsca na multipleksie dla TV Trwam listy do KRRiT wysłało 2,5 mln osób, zorganizowano 160 marszy w całym kraju.
Fundacja Lux Veritatis, nadawca TV Trwam, była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1); Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu 2011 r. Wniosek Lux Veritatis został odrzucony, bo - zdaniem KRRiT - sytuacja finansowa Fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia; Fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.
Sytuacja finansowa Fundacji na koniec 2010 r. pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie miała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować koszty nadawania naziemną drogą cyfrową.
Obecnie trwa konkurs na cztery miejsca na multipleksie cyfrowym, w którym także bierze udział nadawca TV Trwam. Wyniki konkursu na znane będą w czerwcu. Nowi nadawcy będą jednak mogli zacząć emisję najwcześniej za rok.