Manifestacja Obozu Narodowo-Radykalnego
Około dwustu manifestantów pod sztandarami Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) przeszło ulicami Krakowa. Okazją do marszu była 73. rocznica powstania ONR. Przy pl. św. Idziego manifestanci spotkali się z uczestnikami wcześniejszego wiecu antyfaszystów. Do zamieszek nie doszło.
Policja otoczyła plac św. Idziego szczelnym kordonem i odgrodziła obie grupy manifestujących. Pomimo tego w stronę maszerujących ONR- owców rzucono z placu kilka petard, butelki i martwego czarnego kota. Osoba, która rzuciła kotem, i druga, która go przyniosła, zostały zatrzymane do wyjaśnienia. Łącznie zatrzymano trzy osoby - powiedział rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.
Manifestanci wyruszyli spod kościoła oo. Paulinów na Skałce i ulicami Krakowa, przez Rynek Główny, przeszli na Plac Inwalidów. Okazją do zorganizowania marszu była 73. rocznica powstania ONR. Organizacja ta po trzech miesiącach działalności w 1934 roku została rozwiązana, reaktywowano ją w 1993 roku. Na stronie internetowej organizacji podano, że ONR jest ruchem ideowo- wychowawczym. Naszym celem nie jest zdobycie mistycznej, iluzorycznej i mocno skompromitowanej władzy, ale zdobycie młodych pokoleń Polaków. Nie walczymy o "stołki", walczymy o dusze i umysły młodzieży naszej - deklaruje ONR.
Godzinę wcześniej przeciwko temu przemarszowi protestowali przed Krzyżem Katyńskim przy kościele św. Idziego uczestnicy wiecu "Krakowianie przeciwko faszyzmowi".
"Jako mieszkańcy Krakowa, miasta dumnego ze swojej renesansowej i humanistycznej tradycji, nie możemy pozwolić, aby neofaszyści zawłaszczyli naszą przestrzeń polityczną. Nie możemy zgodzić się na otwarte manifestowanie wartości sprzecznych z ideami i atmosferą naszego miasta" - odczytali w apelu skierowanym do prezydenta Krakowa organizatorzy wiecu. "Precz z faszyzmem" - skandowali uczestnicy. Podkreślali, że ONR propaguje faszyzm i nacjonalizm.
Według planu, wiec antyfaszystów miał się zakończyć o godz. 16 na Rynku Głównym, jednak jego uczestnicy pozostali przed Krzyżem Katyńskim na pl. Św. Idziego, by spotkać się z przechodzącymi obok ONR-owcami.
Jak informowały wcześniej władze Krakowa, nie było podstaw prawnych, aby zabronić przemarszu członkom ONR. Zapowiadały jednocześnie, że marsz zostanie przerwany, jeżeli dojdzie do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu mieszkańców Krakowa oraz jeśli naruszony zostanie zakaz propagowania idei faszystowskich.
W sobotę po południu w Krakowie spodziewani są Żydzi, przybywający na uroczystości związane z "Marszem Żywych".