Trwa ładowanie...

Mandat za brak maseczki - ile możemy zapłacić?

Maseczki są obowiązkowe w przestrzeni publicznej w całej Polsce. Od soboty 10 października wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. A co jeśli nie mamy maseczki? Jaki mandat za brak maseczki może wystawić policja?

Share
Maseczki obowiązkowe. Policja może dać mandat za brak maseczki
Maseczki obowiązkowe. Policja może dać mandat za brak maseczkiŹródło: Getty Images, fot: Beata Zawrzel, NurPhoto
d46litp

Maseczki obowiązkowe w całej Polsce

Od soboty 10 października, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, rząd wprowadził nowe obostrzenia. Cała Polska została objęta strefą żółtą - poza powiatami i miastami, które zaklasyfikowano do czerwonej strefy. Jednym z nowych obostrzeń jest obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej - nie tylko w budynkach, ale i na zewnątrz.

Mandat za brak maseczki. Ile wynosi?

Jeśli nie zastosujemy się do obowiązku noszenia maseczki, możemy otrzymać mandat. Jak wysoki jest mandat za brak maseczki? Ile możemy zapłacić, gdy w przestrzeni publicznej nie zasłonimy ust i nosa?

Mandat za brak maseczki wynosi 500 zł. Taki mandat może na nas nałożyć policjant, gdy zauważy, że nie nosimy obowiązkowej maseczki. Oczywiście nie zawsze musi się skończyć na 500-złotowym mandacie. Policjant może nas też pouczyć, albo złożyć wniosek do sądu o ukaranie osoby, która nie miała maseczki w przestrzeni publicznej. Karę może też nałożyć Państwowa Inspekcja Sanitarna. W takim przypadku musimy liczyć się z karą o wiele wyższą niż mandat za brak maseczki. Kary administracyjne wynoszą od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

d46litp

Maseczki obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Posypały się mandaty za brak maseczki

Tylko w sobotę 10 października, kiedy zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia i obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej w całej Polsce, policja wystawiła ponad 1000 mandatów za brak maseczki. Z kolei w 180 przypadkach skierowano wnioski do sądu o ukaranie. Takie informacje przekazał PAP rzecznik Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zapowiedzieli zero tolerancji dla osób świadomie, z premedytacją łamiących przepisy.

Z obowiązku noszenia maseczek są zwolnione tylko osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Koronawirus w Polsce. "Jest bardzo źle". Polityk uderza w Szumowskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46litp

Podziel się opinią

Share
d46litp
d46litp
Więcej tematów