Mamy nowych ambasadorów w Austrii, Panamie i Mołdawii. Jeden ma za sobą dyscyplinarkę

Wybrano nowych ambasadorów RP w Austrii, Panamie i Mołdawii. Listy uwierzytelniające wręczył im prezydent Andrzej Duda. Te funkcje objęli kolejno: Jolanta Róża Kozłowska, Leszek Biały i Bartłomiej Zdaniuk. Pierwsza z wymienionych osób w 2012 r. została wyrzucona dyscyplinarnie z pracy. Powód? Zbuntowała się.

Mamy nowych ambasadorów w Austrii, Panamie i Mołdawii. Jeden ma za sobą dyscyplinarkę
Źródło zdjęć: © MInisterstwo Spraw Zagranicznych
Anna Kozińska

13.09.2017 | aktual.: 28.03.2022 11:47

To już pewne. W Republice Mołdawii jako ambasador reprezentować nas będzie Bartłomiej Zdaniuk, a w Republice Panamy (oraz w Salwadorze, Nikaragui, Hondurasie, Haiti, Belize, Dominikanie i Gwatemali) - Leszek Biały. Nowym ambasadorem RP w Austrii została natomiast Jolanta Róża Kozłowska, która ma burzliwą przeszłość zawodową.

Przed 1989 r. działała w opozycji demokratycznej, m.in. w ramach Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W latach 1984-94 w Niemczech angażowała się m.in. w sprawy polskiej społeczności. Była wówczas współzałożycielką i prowadzącą ośrodek Deutsch-Polnisches Zentrum we Fryburgu. W 1992 r. pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki, w Biurze Mniejszości Narodowych.

Była też konsulem generalnym RP w Monachium i wreszcie - w Kolonii. Z tym epizodem w jej karierze zawodowej wiąże się głośna sprawa. W 2012 r. sprzeciwiła się sprzedaży zabytkowej willi z 1925 r. w Marienburgu, w której znajdowała się siedziba konsulatu.

- Odmówiłam podpisania umowy najmu, ponieważ uznałam ją za niekorzystną dla interesów Rzeczypospolitej Polskiej i mogłaby przynieść znaczną stratę na wizerunku Polski - mówiła wówczas w "Welt am Sonntag”, niedzielnej edycji tygodnika „Die Welt”, o czym pisał portal w polityce.pl. Placówka miała być wynajmowana do czasu sprzedaży.

To kosztowało konsul utratę stanowiska. Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapadła następnego dnia po decyzji Kozłowskiej.

Jak zwracał uwagę portal wPolityce.pl, powołując się na „Welt Am Sonntag”, MSZ, kierowany wtedy przez Radosława Sikorskiego, mówił o 20 tys. euro miesięcznie na utrzymanie willi, ale cena okazała się niższa - 12 tys. euro.

Co więcej, MSZ miał planować wynająć dla konsulatu lokal w mniej atrakcyjnym miejscu Kolonii za 17,5 euro za metr kwadratowy. I tu niemieccy dziennikarze sprawdzili ministerstwo. Jak twierdzili wówczas, nie ma szans wynająć w Kolonii za tak niską sumę pomieszczeń na konsulat.

Do sprawy odniósł się m.in. dyrektor Niemiecko-Polskiego Instytutu w Darmstadt Dieter Bingen. Nie ukrywał zaskoczenia decyzją Sikorskiego. - Ten żywy dom polsko-niemieckich spotkań promieniował z wielką siłą na cały region - mówił.

Kozłowska na stanowisku ambasadora w Austrii zastąpiła Artura Lorkowskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2013-2017. Od maja placówką kierowała zaś charge d'affaires Monika Szmigiel-Turlej.

Co wiadomo o pozostałych ambasadorach?

Nowy ambasador w Panamie Leszek Biały wcześniej był radcą ds. politycznych i zastępcą dyrektora ambasady RP w Madrycie (1998-2003) oraz zastępcą dyrektora Instytutu Polskiego w Bukareszcie (2013-2017). Pracował też m.in. w Departamencie Europy oraz Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ.

Jest pierwszym polskim ambasadorem w Panamie od wznowienia działalności placówki w styczniu 2017 r. Dotąd ambasadą kierowała charge d'affaires Dorota Kobierowska.

Bartłomiej Zdaniuk, nowy ambasador w Mołdawii, ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował też w Paryskim Instytucie Studiów Politycznych. W 2003 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Warszawskim. Jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych UW.

W 2016 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauki o polityce. Był też stypendystą na Uniwersytecie w Bielcach w północnej części Mołdawii. W 2014 r. i w 2016 r. uczestniczył w misjach obserwacyjnych OBWE w Republice Mołdawii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)