Trwa ładowanie...
d1vfpyh
21-07-2009 13:30

Małżeństwo z Mielca wygrało 7 tys. euro przed Trybunałem

Około 7 tys. euro zasądził Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu na rzecz małżeństwa, które przez 19 lat domagało się zamknięcia fabryki, utrzymując że hałas i zanieczyszczenia rujnują im zdrowie. Trybunał uznał, że w tej sprawie doszło do przewlekłości postępowania i naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

d1vfpyh
d1vfpyh

W 1978 roku w pobliżu mieszkania Agnieszki i Leona Kani w Mielcu powstała spółdzielnia "Wielobranżowa", zajmująca się obróbką skrawaniem metali. Sprawa rozpoczęła się w 1985 roku, kiedy małżeństwo po raz pierwszy złożyło do Mieleckiego Biura Regionalnego wniosek o zaprzestanie przez spółdzielnię działalności. Skarżyli się na wysoki poziom hałasu i zanieczyszczeń, emitowanych przez spółdzielnię.

W 1986 roku zakazano działalności tej spółdzielni z końcem 1995 roku lub zmianę formy działalności, tak by ograniczyć poziom hałasu. Skarżący odwoływali się od tej decyzji, ale została ona podtrzymana, a Naczelny Sąd Administracyjny w 1987 roku oddalił ich apelację.

W 1997 roku, po upłynięciu terminu, w jakim spółdzielnia miała być zlikwidowana, Leon i Agnieszka Kania złożyli skargę, domagając się zamknięcia spółki. Jednak po przeprowadzeniu inspekcji m.in. przez Państwową Straż Pożarną i Państwową Inspekcję Sanitarną wskazano, że nie ma podstaw do zamknięcia fabryki.

W rok później Rejonowy Inspektor Ochrony Środowiska stwierdził, że poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy; skarżący znowu domagali się zamknięcia fabryki. I tak - sprawa trwała do 2004 roku, kiedy to ostatecznie podjęto decyzję że ma zostać zlikwidowana.

d1vfpyh

W skardze do Strasburga małżonkowie domagali się 50 tys. euro odszkodowania tytułem zadośćuczynienia za straty moralne. Trybunał uznał, że Polska naruszyła art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności gwarantujący każdemu rozpatrzenie sprawy w rozsądnym terminie. Zasądził 6,6 tys. euro tytułem zadośćuczynienia za straty moralne oraz około 400 euro jako zwrot kosztów postępowania.

d1vfpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vfpyh
Więcej tematów