Malowidła w przeworskim kościele to XVIII dzieła sztuki
Odkryte w ubiegłym roku malowidła w Kaplicy
Bożego Grobu w kościele farnym w Przeworsku na Podkarpaciu okazały
się najwyższej klasy XVIII-wiecznymi dziełami sztuki, których
tematyka jest identyczna, jak na freskach Michała Anioła w Kaplicy
Sykstyńskiej w Watykanie - poinformował podkarpacki
wojewódzki konserwator zabytków Mariusz Czuba.
Potwierdzają to dotychczasowe prace, prowadzone przez liczącą blisko 30 osób ekipę krakowskich konserwatorów, która w pełni odsłoniła już i zabezpieczyła wspaniałe polichromie, znajdujące się na kopule przeworskiej kaplicy.
Według badaczy pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku malowidła są autorstwa malarza wywodzącego się bez wątpienia z kręgu sztuki włoskiej, dotąd nieznanego. Mimo że podczas badań pojawiło się nazwisko jednego z polskich mistrzów, to jest jeszcze za wcześnie, by z całą pewnością jemu właśnie przypisać te dzieła.
Prace zaawansowane są na tyle, że kompozycja malarska stała się widoczna i udało się ją odczytać. Są to sceny przedstawiające całą historię zbawienia człowieka - od jego stworzenia, aż po zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to bezpośrednie nawiązanie do kultu Bożego Grobu - powiedział Czuba.
Prace konserwatorskie są mocno zaawansowane. Malowidła zostały utrwalone i zabezpieczone, a wszelkie ubytki są rekonstruowane. Stało się to możliwe dzięki pozyskaniu przez parafię pieniędzy na ten cel z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z budżetów podkarpackiego konserwatora zabytków oraz lokalnego i wojewódzkiego samorządu. Prace zostaną zakończone późną jesienią.
XV-wieczny kościół farny (parafialny) w Przeworsku pw. Ducha Świętego, zwany też kościołem Bożogrobców, ufundowała rodzina Tarnowskich, która sprowadziła tam zakon Bożogrobców. Świątynia zaliczana jest do najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce południowo-wschodniej.
W ciągu wieków kościół ulegał kilkakrotnej przebudowie. W XVIII wieku dobudowano do niego kopułową, barokową kaplicę, mieszczącą wierną kopię Bożego Grobu z Jerozolimy. Odkryte w ubiegłym roku polichromie znajdowały się pod warstwą nowszych malowideł. Ich odkrycie było zaskoczeniem dla badaczy, gdyż materiały źródłowe mówiły o zatarciu, a nawet likwidacji wcześniejszych dzieł.