PolskaMałgorzata Omilanowska nowym ministrem kultury

Małgorzata Omilanowska nowym ministrem kultury

Bronisław Komorowski powołał Małgorzatę Omilanowską na stanowisko ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zastąpiła Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył mandat do PE. - Stoi przed nami zadanie związane z umacnianiem standardów życia politycznego - powiedział prezydent. Premier Donald Tusk, nawiązując do ujawnionych nagrań z rozmów szefa MSW i prezesa NBP, dodał: - Życzylibyśmy sobie więcej kultury w administracji publicznej.

17.06.2014 | aktual.: 17.06.2014 10:59

- Dzisiejsza zmiana odbywa się w klimacie nie najlepszym, niedobrym, stworzonym przez publikacje dotyczące taśm - powiedział Komorowski nawiązując do ujawnionych przez "Wprost" nagrań rozmów m.in. szefa MSW i prezesa NBP.

- Tak jak każda zmiana w rządzie, tak każda nowa sytuacja w kontekście umacniania państwa polskiego i jego standardów jest kolejnym wyzwaniem - mówił prezydent. - Cały klimat stworzony publikacjami powinniśmy potraktować jako zadanie, związane z umacnianiem i podnoszeniem coraz wyżej standardów życia politycznego w każdym jego wyrazie - zaznaczył.

Prezydent podziękował Zdrojewskiemu za długie lata służbie Polsce na stanowisku ministra. Jednocześnie wyraził przekonanie, że dzisiejsze powołanie Małgorzaty Omilanowskiej na funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego "zapewnia nie tylko kontynuację, ale i dobry styl sprawowania władzy w resorcie z korzyścią dla resortu, dla ważnego obszaru kultury i dziedzictwa narodowego, z korzyścią dla całej Polski".

"To zmiana symboliczna"

Donald Tusk przyznał, że "dzisiejsza zmiana (w rządzie) ma wymiar symboliczny". - Kwestia standardów i kultury politycznej, to jest bardzo trudny i pełen wyzwań kontekst dla rządu, dla wszystkich zaangażowanych w życie publiczne - podkreślił szef rządu.

- Deficyt kultury w życiu publicznym objawił się w ostatnich dniach ze szczególną wyrazistością - ocenił Tusk. - Więcej kultury w administracji publicznej, to jest coś czego byśmy sobie życzyli - dodał, odnosząc się do opublikowanych przez "Wprost" nagrań rozmowy m.in. szefów MSW i NBP.

Nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska - jak mówił premier - jako historyk sztuki i architektury jest osobą, wobec której są "wielkie oczekiwania związane z narodowym programem rewitalizacji".

- Drażni nas brzydota w ładzie przestrzennym, czasami w życiu publicznym. Jest rzeczą kluczową byśmy i środki europejskie, i środki budżetowe umieli kierować także w te miejsca, które domagają się naprawy, odbudowy i rewitalizacji - powiedział premier.

Jak dodał, nie chodzi tylko o zabytki czy mury, ale także o to co jest "treścią życia publicznego i społecznego". - Ta nominacja jest więc głęboko przemyślana - podkreślił Tusk. Podziękował Omilanowskiej za podjęcie wyzwania, bo - jak przyznał - nie tylko kontekst jest trudny, ale i zadanie jest "niezwykle ambitne".

Dziękował także odchodzącemu ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu, który będzie nowym eurodeputowanym PO. - To kawał czasu i kawał dobrej pracy - ocenił szef rządu.

- Będzie nam trochę Bogdana Zdrojewskiego brakowało. Mam nadzieję, że w Europie jego głos i styl przyniosą dobre skutki dla Polski - powiedział Tusk.

Sylwetka nowej minister

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska dotychczas pełniła funkcję podsekretarza stanu w resorcie kultury. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami.

Omilanowska (ur. 10 kwietnia 1960r.) jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 roku, a habilitowała w Instytucie Sztuki PAN w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł naukowy profesora. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w SGH w Warszawie (dyplom - 2003r.).

Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy oraz Wissenschaftskolleg zu Berlin. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach naukowych, współpracując m.in. z Instytutem Herdera w Marburgu i Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku.

Od 1985 roku - pracownik w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1999-2007 wicedyrektor, a ostatnio - redaktor naczelna Słownika Architektów Polskich. Jednocześnie od 2006 roku - profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2008-2012 dyrektor Instytutu.

Omilanowska jest członkiem wielu rad naukowych polskich i niemieckich instytucji, m.in. Instytutu Herdera w Marburgu i Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze, członkinią Council of Europa Nostra, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Polskiego Komitetu ICOMOS.

Jest też autorką książek naukowych m.in.: "Most i wiadukt im. ks. Józefa Poniatowskiego", "Stefan Szyller (1857-1933). Warszawski architekt doby historyzmu", "Atlas zabytków architektury w Polsce" (współautorstwo), "Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej", "Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów".

Zajmowała się także popularyzacją wiedzy o historii sztuki i zabytkach, wydając m.in. książki: "Zagadki z historii sztuki", "Polska. Pałace i dwory", "Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw".

Podsekretarzem stanu w MKiDN została w styczniu 2012 r. Jako podsekretarz stanu nadzorowała bezpośrednio zadania wykonywane przez Departament Dziedzictwa Kulturowego i Departament Narodowych Instytucji Kultury.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)