Trwa ładowanie...
d1q681t

Małgorzata Gersdorf: bez władzy sądowniczej nie ma demokratycznego państwa

- Bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich, na prawnikach spoczywa obowiązek ratowania demokratycznego państwa prawnego – powiedziała Małgorzata Gersdorf.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małgorzata Gersdorf
Małgorzata Gersdorf (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d1q681t

- Uważam, że na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania albo może już ratowania demokratycznego państwa prawnego, a nie całe społeczeństwo zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji – mówiła I prezes Sądu Najwyższego na otwarciu konferencji sędziów w Katowicach.

Małgorzata Gersdorf zaapelowała do mediów, aby "uaktywniły także swoją wychowawczą rolę", ponieważ nie powinny one tylko „wyłapywać newsów”, ale też tłumaczyć społeczeństwu na czym polega demokratyczne państwo prawa.

Przypomniała, że to konstytucja jest źródłem podstawowych wolności obywatelskich, a "żadne demokratyczne państwo prawne nie może funkcjonować bez kontroli konstytucyjnej".
##Najważniejsza jest konstytucja
Prezes Sądu Najwyższego mówiła, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego podlega tylko konstytucji, a sędziowie sądów powszechnych ustawom i konstytucji. A sędziowie nie mogą dawać pierwszeństwa ustawom niezgodnych z konstytucją, która jest od nich ważniejsza. - Sąd może odmówić zastosowania ustawy czy aktu pod ustawowego właśnie w razie niezgodności ze standardami międzynarodowymi – powiedziała Małgorzata Gersdorf.

d1q681t

Jednak zaznaczyła, że nie ma jeszcze ugruntowanego orzecznictwa czy sądy mogą odmawiać stosowania prawa niezgodnego ich zdaniem z konstytucją w przypadku poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego. - To dopiero musi ulec jakieś wykształceniu na drodze praktycznej – wskazała I Prezes Sądu Najwyższego.

Małgorzata Gersdorf powiedziała, że na skutek akcji medialnej "wyraźnie podważane jest zaufanie społeczeństwa do sądów i sędziów". - Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań, myślę, że teraz mamy sytuację szczególną – powiedziała.

d1q681t

Podziel się opinią

Share
d1q681t
d1q681t
Więcej tematów