Trwa ładowanie...
d48vy3q
d48vy3q
malezja

Malezja: koronacja nowego króla

W Malezji, w Azji Południowo-wschodniej, odbyła się koronacja nowego króla. Malezja jest jedynym państwem na świecie, którego władca jest wybierany na określoną kadencję przez członków dynastii panujących w tym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d48vy3q

Ceremonia w stolicy kraju, Kuala Lumpur, pełna była iście monarszego przepychu. Nowy król, 58-letni radża Tuanku Syed Sirajuddin, jest byłym oficerem. Poprzedni monarcha, bardzo lubiany w kraju sułtan Abdul Aziz Shah, zmarł w listopadzie po operacji serca.

Króla, którego rola jest wyłącznie symboliczna, wybierają spośród siebie władcy 9 krajów składowych federacji malezyjskiej: 7 sułtanów i 2 radżów - na 5-letnią, rotacyjną kadencję. Sirajuddin jest 12 królem Malezji. 60% liczącej 22 miliony ludności to muzułmańscy Malajowie, dla których król jest też zwierzchnikiem religijnym, a jedna trzecia ludności to Chińczycy.

Malezją od 20 lat rządzi w sposób nader autorytarny premier Mahathir Mohammad, krytyk Zachodu i zwolennik "azjatyckich" wartości. Demokracja praktycznie tam nie istnieje, a media kontrolowane są przez władze. W kraju stosowana jest kara publicznej chłosty za drobne przewinienia, jak np. śmiecenie na ulicy. (mag)

d48vy3q

Podziel się opinią

Share

d48vy3q

d48vy3q
Więcej tematów