Majówka 2024. Czy 3 maja można jeść mięso?
W piątek 3 maja obchodzone będzie nie tylko jedno z najważniejszych świąt państwowych - Święto Narodowe Trzeciego Maja, ale również katolicka uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czy w związku z tym w najbliższy piątek obowiązuje dyspensa od pokarmów mięsnych?
Początek maja to okres, w którym wielu pracowników organizuje sobie dłuższy wypoczynek. 1 oraz 3 maja wypadają bowiem dwa święta ustawowo wolne od pracy. Drugie z nich jest również uroczystością kościelną, nawiązującą do ważnych wydarzeń z polskiej historii - obrony Jasnej Góry oraz tzw. ślubów lwowskich, czyli ogłoszenia przez króla Jana Kazimierza Maryi królową Korony Polskiej. Czy 3 maja katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Post 3 maja? Prawo kanoniczne wyjaśnia
Kwestię postu nakazującego powstrzymanie się od spożycia mięsa przez wiernych, regulują przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego. Jak informuje kanon 1251, "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawo kościelne wskazuje więc, że w piątek 3 maja 2024 wierni nie muszą powstrzymywać się od spożycia mięsa oraz pokarmów mięsnych - potwierdzają to również poszczególne parafie, informując o przypadającej uroczystości na swoich stronach internetowych.
Czy 3 maja to święto obowiązkowe?
Czy wypadająca 3 maja uroczystość kościelna nakłada na wiernych obowiązek uczestnictwa w odbywających się w tym dniu mszach świętych? Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie należy do świąt nakazanych. Duchowni zachęcają jednak wiernych do odbywających się w tych dniach nabożeństwach.