Mają teczkę TW "Bolka"? "Chyba papier toaletowy"
Komisja powołana przez szefa kancelarii sejmu Lecha Czaplę bada, czy dokumenty z tzw. komisji Ciemniewskiego dotyczące rzekomych donosów TW "Bolka", w związku ze zmianami w prawie, nadal są objęte klauzulą tajności - poinformowała kancelaria sejmu. Prezes IPN wystąpi do marszałek sejmu o weryfikację informacji, a w przypadku ich potwierdzenia - o przekazanie dokumentacji b. Służby Bezpieczeństwa do zasobu archiwalnego Instytutu - podał rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. - Nie wiem kto i co gromadził. Ja wiem, że jeśli mogą być papiery na mnie nieznane to tylko papiery toaletowe - mówił w TVN24 b. prezydent Lech Wałęsa.
Tygodnik "Uważam Rze" napisał, że dotarł do tajnych protokołów tzw. komisji Ciemniewskiego, która badała lustrację przeprowadzoną w 1992 roku przez Antoniego Macierewicza. Jak napisał tygodnik, z protokołów wynika, że w kancelarii tajnej sejmu mogły zachować się kopie - uważanych dotychczas za zaginione - donosów TW "Bolka".
- Nie wiem kto i co gromadził. Ja wiem, że jeśli mogą być papiery na mnie nieznane to tylko papiery toaletowe. Innych nie było, nie ma i nie będzie. Gdyby były, to bezpieka nie musiałaby ich podrabiać - komentował w TVN24 Wałęsa.
Zdaniem Wałęsy dokumenty, które rzekomo znajdują się w kancelarii tajnej sejmu "są ogólnie znane od samego początku".
Jak napisano w komunikacie kancelarii sejmu, powołana w styczniu komisja ma dokonać przeglądu niejawnych materiałów archiwalnych związanych z pracami sejmowej Komisji do badania wykonywania przez Ministra Spraw Wewnętrznych uchwały sejmu RP z dnia 28 maja 1992 r. Pracami tej komisji kierował wówczas Jerzy Ciemniewski.
"Wydając tę decyzję szef kancelarii sejmu kierował się potrzebą ustalenia, czy - w związku z licznymi zmianami w przepisach dotyczących ochrony informacji niejawnych, które miały miejsce od momentu wytworzenia tych dokumentów - nadane im klauzule nadal obowiązują" - podkreślono w komunikacie kancelarii.
Prezes IPN wystąpi do marszałek sejmu o weryfikację informacji o dokumentach z tzw. komisji Ciemniewskiego, a w przypadku ich potwierdzenia - o przekazanie dokumentacji b. Służby Bezpieczeństwa do zasobu archiwalnego Instytutu - podał rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.
"W związku z publikacjami prasowymi dot. znajdującej się w kancelarii sejmu dokumentacji zgromadzonej przez tzw. komisję Ciemniewskiego i przesłankami wskazującymi na fakt występowania w niej materiałów archiwalnych wytworzonych przez organa bezpieczeństwa państwa lub ich kopii informuję, iż prezes IPN w trybie przepisów ustawy o Instytucie wystąpi do marszałek sejmu o uruchomienie procedur pozwalających na weryfikację tych informacji, a w przypadku ich potwierdzenia, o przekazanie dokumentacji b. Służby Bezpieczeństwa do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej - powiedział Arseniuk.