Mahler w Filharmonii Narodowej

Jako wielkie wydarzenie bieżącego sezonu artystycznego zapowiada się koncert, który odbędzie się w sobotę 4 czerwca o godz. 18.00 w Sali Kongresowej. Ośmioro solistów, połączone chóry Filharmonii Narodowej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawski Chór Chłopięcy i powiększona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita wykonają monumentalne dzieło Gustawa Mahlera – VIII Symfonię Es-dur zwaną Symfonią Tysiąca.

Mahler w Filharmonii Narodowej

02.06.2005 | aktual.: 02.06.2005 14:25

To skomponowane w 1906 roku dzieło, przez wzgląd na wielki aparat wykonawczy wymagające specjalnych przygotowań, wykonane zostało po raz pierwszy w 1910 roku w Monachium. Tam też zgromadzona publiczność, wśród której znalazła się elita kulturalna ówczesnych czasów, przyjęła je entuzjastycznie ponad półgodzinną owacją. Plan architektoniczny utworu zamyka się w dwóch częściach opartych na wybranych przez kompozytora tekstach wczesnośredniowiecznego hymnu do Ducha Stworzyciela Veni, creator spiritus w pierwszej części oraz końcowej sceny Fausta Goethego w części drugiej. Symfonia łączy dwa muzyczne żywioły – wokalny i instrumentalny. Konstrukcyjnie całość wywodzi się w sposób mistrzowski, zgodnie z dziedzictwem tradycji Beethovenowskich, z niewielkiego rozmiarem materiału motywiczno-tematycznego. Dzięki temu kompozytor osiągnął organiczną wręcz integralność utworu zawierającego ogromne bogactwo barw, harmonii, melodii. Stworzył dzieło niezwykłe w swym wyrazie emocjonalnym – piękne, głębokie i poruszające.

O swoim utworze Mahler pisał: „Wszystkie moje wcześniejsze symfonie były tylko preludiami do tej właśnie. W tamtych dziełach panuje jeszcze całkowicie subiektywny tragizm, to zaś jest jednym wielkim dawcą radości”. Pisał również: „To jest coś największego z tego, czego dotychczas dokonałem. I tak osobliwe w treści i formie, że się tego nie da opisać. Proszę sobie wyobrazić, że oto Universum poczyna brzmieć i dźwięczeć. Że to już nie są ludzkie głosy, ale krążące planety słońca”.

W sobotnim wykonaniu wystąpią następujący soliści:

Barbara Kubiak (sopran I)
Izabella Kłosińska (sopran II)
Marta Boberska (sopran III)
Jadwiga Rappé (alt I)
Ewa Marciniec (alt II)
Timothy Bentch (tenor)
Wojciech Drabowicz (baryton)
Piotr Nowacki (bas)

Na estradzie Sali Kongresowej odbędzie się przy tej okazji uroczyste wręczenie pamiątkowych statuetek autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Pawła Erazmusa firmom – darczyńcom Filharmonii Narodowej.

Statuetki otrzymają: Bank BPH S.A. (Mecenas Roku 2005), Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. (Mecenas Roku 2005), Bank Handlowy w Warszawie S.A. (Mecenas Roku 2005), PKO Bank Polski (Mecenas Roku 2005), Bayer (Sponsor Roku 2005), Samsung (Sponsor Roku 2005).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)