PolskaMagdalena Środa powoła Krajowe Obserwatorium ds. Przemocy?

Magdalena Środa powoła Krajowe Obserwatorium ds. Przemocy?

Krajowe Obserwatorium do spraw Przemocy chciałaby powołać pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa.

15.03.2005 | aktual.: 15.03.2005 15:11

Obserwatorium miałoby monitorować zjawisko przemocy, zlecać badania i koordynować programy pomocy, a także służyć wymianie doświadczeń z innymi krajami w zwalczaniu i przeciwdziałaniu przemocy - wyjaśniła dziennikarzom w Białymstoku Magdalena Środa.

Środa była gościem regionalnej konferencji na temat zapobiegania przemocy. Wzięli w niej udział przedstawiciele różnych instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy, m.in. policji, sądownictwa, pracownicy socjalni.

Krajowe Obserwatorium jest pomyślane na wzór francuskiego. Ma zupełnie niezależną pozycję, mniej więcej taki status jak funkcja Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedziała minister Środa. Obserwatorium miałoby się zajmować głównie monitoringiem, zlecaniem badań dotyczących występowania różnych rodzajów i form przemocy: w grupach rówieśniczych, rodzinie, przemocy fizycznej, seksualnej, ale też ekonomicznej.

Obserwatorium miałoby także zbierać i standaryzować programy pomocowe: edukacyjne, szkoleniowe, terapeutyczne. Magdalena Środa oceniła, że w Polsce jest mnóstwo bardzo dobrych programów, można byłoby np. najlepsze z nich wdrażać w szerszym zakresie. Obserwatorium mogłoby to zbierać i rozpowszechniać. Obserwatorium miałoby być też miejscem międzynarodowej wymiany doświadczeń, metod działania np. w sprawie przemocy wobec kobiet, bo to - według Środy - jeden z największych problemów.

Środa zaznaczyła, że nt. powstania obserwatorium muszą odbyć się rozmowy m. in. z Rządowym Centrum Legislacji. Podkreśliła, że nie chodzi o tworzenie nowej centralnej instytucji, ale chodzi o utworzenie zespołu przy premierze. Jeszcze nad tym myślimy - powiedziała Środa i dodała, że chciałaby, aby obserwatorium było przy pełnomocniku do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn.

Magdalena Środa wyjaśniła, że chodzi o parę etatów przekazanych z ministerstw: edukacji, zdrowia, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji. Miałby też powstać społeczny zespół ekspertów i ogólnopolska linia telefoniczna - interwencyjna, gdzie można byłoby zawiadamiać o przypadkach przemocy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)