Trwa ładowanie...
d1o4ace
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

MAEA zamyka śledztwo w sprawie prac Iranu

Główny organ wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) postanowił zamknąć śledztwo mające ustalić, czy Iran prowadził prace nad budową broni jądrowej, i skupić się na współpracy z tym krajem - podało źródło dyplomatyczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Yukiya Amano, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (International Atomic Energy Agency) (PAP/EPA, Fot: Roland Schlager)
d1o4ace

To ważny krok do zamknięcia trwającego od 12 lat sporu z Iranem - ocenia dpa.

Reprezentująca 35 państw Rada Gubernatorów MAEA na zamkniętym posiedzeniu przyjęła rezolucję, która kończy prowadzone od dłuższego czasu dochodzenie, pozwalając inspektorom organizacji dalej zachować prawo do monitorowania irańskiego programu atomowego - wynika z informacji przekazanych przez źródło dyplomatyczne, które cytują agencje Reuters i dpa.

Proszący o zachowanie anonimowości dyplomata dodał, że decyzja została podjęta jednomyślnie. Potwierdziły to inne źródła dyplomatyczne.

d1o4ace

Rada Gubernatorów MAEA miała omówić raport ze śledztwa, opublikowany na początku grudnia. Wynika z niego, że do końca 2003 roku w Iranie trwały "skoordynowane wysiłki", które miały doprowadzić do skonstruowania własnej bomby atomowej, ale działania te nie wyszły poza zakres prac badawczych i studiów wykonalności, a także poza nabycie pewnych umiejętności i zdolności technicznych. Część tej działalności miała być kontynuowana po roku 2003, ale brak wiarygodnych informacji o ich kontynuowaniu po roku 2009.

Iran dementuje doniesienia, jakoby prowadził prace mające na celu skonstruowanie broni jądrowej i twierdzi, że jego program atomowy ma wyłącznie pokojowy charakter.

Raport jest kolejnym niezbędnym etapem na drodze ku zniesieniu sankcji wobec Iranu. W myśl porozumienia zawartego w lipcu między tym krajem a sześcioma mocarstwami - USA, Wielką Brytanią, Francją, Chinami i Rosją oraz Niemcami (grupa 5+1) - sankcje gospodarcze wobec Iranu mają być stopniowo znoszone w zamian za zgodę władz w Teheranie na ograniczenie pewnych aspektów irańskiego programu nuklearnego i jego nadzór.

- Iran z zadowoleniem przyjmuje decyzję (MAEA) o zamknięciu śledztwa w sprawie dawnych działań Iranu w sferze energii jądrowej. Rezolucja przyjęta przez Radę Gubernatorów świadczy o pokojowym charakterze irańskiego programu atomowego - oświadczył szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif, cytowany przez półoficjalną agencję Tasnim.

d1o4ace

Tym samym spór o irański program atomowy odszedł do historii i zaczyna się nowa era współpracy między Iranem a MAEA - dodał minister. Zapowiedział, że jego kraj będzie wywiązywał się z zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego.

Irański ambasador przy MAEA Reza Nadżafi powiedział dziennikarzom w Wiedniu, gdzie Agencja ma swą siedzibę, że Iran "chce zakończyć proces implementacji porozumienia w ciągu dwóch-trzech tygodni".

Szef MAEA Yukiya Amano ocenił, że "Iran w bardzo dużym tempie podejmuje działania przygotowawcze" w tej sprawie. Podkreślił jednak, że Agencja będzie potrzebowała czasu na zweryfikowanie nałożonych na irański program nuklearny ograniczeń: "nie dni, nie miesięcy, lecz tygodni".

d1o4ace

Podziel się opinią

Share

d1o4ace

d1o4ace
Więcej tematów