MAEA jednomyślnie krytykuje Iran
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przyjęła jednomyślnie rezolucję, krytykującą braki w deklaracji Iranu dotyczącej jego programu atomowego.
Rezolucja przygotowana przez Francję, Niemcy i Wielką Brytanię we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi wymaga od Teheranu zwiększonej współpracy z MAEA, co umożliwiłoby tej organizacji zebranie pełnej informacji na temat irańskiego programu atomowego i zakończenie dochodzenia prowadzonego od 15 miesięcy.
Rezolucja wniesiona w czwartek do Rady Gubernatorów, organu wykonawczego MAEA, głosi, że "sprawą podstawową dla integralności i wiarygodności procesu inspekcji jest rozwiązanie w ciągu kilku miesięcy kwestii pozostających w zawieszeniu".
Ponadto wyrażono ubolewanie, że "generalnie, współpraca Iranu nie była tak pełna, dokładna i aktywna, jak powinna była być".
Chociaż Teheran zwalczał tę rezolucję, oceniając, że dochodzenie powinno zostać zakończone w tym tygodniu, szef delegacji irańskiej Sejed Hosein Mussawian zapewnił wkrótce po złożeniu dokumentu, że jego kraj będzie nadal współpracować z MAEA.
W telewizji irańskiej Mussawian powiedział w piątek, że rezolucja przyjęta przez MAEA jest "bardziej pozytywna" niż poprzednie, ponieważ "nie zawiera żadnej groźby ani potępienia".
W czasie sesji MAEA "nikt nie żądał by sprawa irańska została przekazana Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co jest ważnym sukcesem, gdyż dowodzi, że dzięki współpracy Iranu z MAEA, początkowe niepokoje (co do czysto cywilnego wykorzystania energii atomowej w Iranie) zostały rozwiane" - dodał.
W rezolucji "jest jasno powiedziane, że tylko dwa problemy techniczne pozostały do rozwiązania, aby sprawa została definitywnie zamknięta".
Stany Zjednoczone wyraziły w piątek pogląd, że sprawa Iranu powinna być przekazana do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która ma uprawnienia nałożenia sankcji ekonomicznych za naruszanie międzynarodowych zobowiązań w sprawie nierozprzestrzeniania broni atomowej.
"Stany Zjednoczone nadal uważają, że sprawa udokumentowanego braku gotowości Iranu (do współpracy) powinna być zgłoszona Radzie Bezpieczeństwa ONZ i że iracki program atomowy stanowi zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa" - oświadczył amerykański ambasador przez MAEA Kenneth Brill.
"Iran nadal stosował swe praktyki kunktatorskie, przekazując najważniejsze wymagane informacje tylko na kilka dni" przed publikacją raportu MAEA, "zbyt późno, by możliwa była dogłębna analiza" - oświadczył amerykański ambasador. "Pytania pozostające bez odpowiedzi są (dziś) liczniejsze, niż w marcu" - dodał.
USA oskarżają Iran o wykorzystywanie programu atomowego jako zasłony dla budowy bomby atomowej. Iran odrzuca te oskarżenia i utrzymuje, że jego zamiary są ograniczone do produkcji energii elektrycznej ze źródeł jądrowych.