Trwa ładowanie...

Macierewicz uderza w Jaruzelskiego. Mocne słowa

Były szef MON skomentował obchody 50. rocznicy Marca'68. Nie oszczędził gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego nazwał antysemitą. Oberwało się również ambasador Izraela Annie Azari.

Share
Macierewicz uderza w Jaruzelskiego. Mocne słowa
Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
df35djc

W czwartek, podczas uroczystości w 50. rocznicę Marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim, prezydent Andrzej Duda poprosił wszystkich pokrzywdzonych przez antysemicką nagonkę o wybaczenie. Anna Azari, która wzięła udział w uroczystościach na Dworcu Gdańskim w Warszawie, stwierdziła z kolei, że "przez ostatnie półtora miesiąca już wie, jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie antysemickie demony - nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów".

Do słów ambasador krytycznie odniósł się Macierewicz na antenie TVP 1. - Takie postawienie sprawy wydaje mi się, delikatnie mówiąc, nieroztropne. Z całym szacunkiem dla pani ambasador - stwierdził były szef MON.

Macierewicz zwrócił uwagę na rolę Wojciecha Jaruzelskiego. - Przez lata był podnoszony jako wzór żołnierza, obywatela, patrioty przez ludzi, którzy zarzucali antysemityzm społeczeństwu i narodowi. A prawdziwym antysemitą był Jaruzelski i jego towarzysze. Antysemityzm był PZPR, a nie na ulicach Warszawy, Siedlec czy Legionowa - przekonywał poseł PiS.

df35djc

Jak dodał, marzec 1968 roku był okresem, w którym nie było podziału na Żydów i nie-Żydów. - Na nasze plecy też te pałki spadały, bo współczuliśmy prześladowanym - podkreślił były minister obrony narodowej.

W wyniku antysemickiej nagonki, inspirowanej przez komunistyczne władze Polski, do wyjazdu z kraju zostały zmuszone tysiące osób pochodzenia żydowskiego.

Kontrowersyjna ustawa

Tydzień temu przez Sejm została uchwalona ustawa degradacyjna. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Chodzi m.in. o gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Zobacz także: Żakowski: "Kaczyński już wie, że Macierewicz popłynął"

df35djc

Podziel się opinią

Share
df35djc
df35djc
Więcej tematów