Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Jest reakcja Niemiec na przemówienie Dudy

Prezydent Andrzej Duda zachował się godnie, natomiast premier Mateusz Morawiecki i niemal cała polska prawica zbytnio upraszczają problem twierdząc, że Polacy nie mieli nic wspólnego z nagonką na Żydów - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda przemawiał podczas obchodów 50. rocznicy Marca '68
Andrzej Duda przemawiał podczas obchodów 50. rocznicy Marca '68 (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Żuchowicz)

"Bez rosyjskich bagnetów komuniści nie zdobyliby po wojnie władzy w Polsce i nie utrzymaliby jej przez ponad 40 lat. W tym sensie polski premier Mateusz Morawiecki ma rację mówiąc, że wolna Polska nie ma żadnego powodu, by przepraszać za antysemicką kampanię reżimu w 1968 roku" - pisze Reinhard Veser.

Autor zastrzega jednak, że Morawiecki, a wraz z nim niemal cała polska prawica, "zbytnio ułatwia sobie życie" twierdząc, że Polacy nie mieli nic wspólnego z nagonką na Żydów. "Abstrahując nawet od tego, że przywódcy partyjni też byli Polakami, ich kampania mogła przynieść skutek tylko dlatego, że nawiązywała do rozpowszechnionych resentymentów" - uważa autor komentarza.

"Próba zapisania na konto narodu tylko pięknych kart własnej historii i obarczenia innych wszystkim tym, co złe, prowadzi bezpośrednio do fałszowania historii" - ostrzega niemiecki dziennikarz.

Duda przeprasza

Andrzej Duda pokazał, że "można postąpić inaczej, z godnością" - pisze Veser. Podkreśla, że prezydent również podkreślił, że dzisiejsza Polska nie ponosi odpowiedzialności za czyny popełnione przez dyktaturę, ale poprosił wypędzonych Żydów, by wybaczyli Polakom ten "akt hańby".

Prezydent wygłosił przemówienie podczas uroczystości w 50. rocznicę Marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim. Odnosił się do głosów, że Polska powinna przeprosić za "antysemicki akt dokonany przez ówczesne władze".

Jacek Lepiarz, Berlin / oprac. Natalia Durman

Slot

Zobacz także: Andrzej Duda nie odebrał telefonu od Rexa Tillersona. Politycy nie wierzą własnym uszom

Przeczytaj również:
Rocznica marca´68: Czułam się, jakby ktoś mnie strzelił w twarz
Niemiecka prasa krytykuje premiera Morawieckiego za "żydowskich sprawców"

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów