Macierewicz: PO się mnie boi, bo znam służby
PO się mnie boi, bo znam służby specjalne i sposób ich działania - tak poseł PiS Antoni Macierewicz skomentował fakt, że klub Platformy zgłosił zastrzeżenia wobec jego kandydatury do komisji śledczej w sprawie rzekomych nacisków na służby.
23.01.2008 | aktual.: 23.01.2008 13:39
PO zgłosiło zastrzeżenia do kandydatury Macierewicza argumentując, że, jako były szef kontrwywiadu wojskowego, byłby "sędzią we własnej sprawie" pracując w komisji, która ma zbadać kwestie nacisków na służby.
Nie jestem specjalnie wygodny dla PO, ze względu na swoją wiedzę i kompetencje - mówił Macierewicz w Sejmie. Zwrócił też uwagę, że ani Służba Kontrwywiadu Wojskowego ani Służba Wywiadu Wojskowego nie są wymieniane w uchwale powołującej komisję śledczą, więc - jego zdaniem - zarzut, że będzie sędzią we własnej sprawie "jest nieprawdziwy".
Jako kłamliwy Macierewicz ocenił zarzut, że nie może zasiadać w komisji śledczej, ponieważ może być przez nią przesłuchiwany. Jak podkreślił takie same argumenty podnoszono, gdy nie chciano go dopuścić do komisji ds. służb specjalnych.
Mówiono, że będę pierwszą osobą przesłuchiwaną przez komisję. Minęły już blisko trzy miesiące, wiele osób było przesłuchiwanych i jak dotąd komisja (ds. służb specjalnych) mnie nie wzywała - zaznaczył poseł PiS.
Komisja śledcza ma zbadać sprawę zarzutu nielegalnego wywierania wpływu przez członków rządów, komendanta głównego policji, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na funkcjonariuszy policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratorów i osoby pełniące funkcje w organach wymiaru sprawiedliwości w celu wymuszenia przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków.
Planowane na środę głosowanie w Sejmie nad wyborem członków komisji śledczej ws. rzekomych nacisków na służby specjalne nie odbędzie się. W czwartek rano Prezydium Sejmu rozpatrzy zastrzeżenia do 3 spośród 7 kandydatów zgłoszonych do komisji.
PO zarekomendowała do komisji: Stanisława Chmielewskiego, Andrzeja Czumę i Sebastiana Karpiniuka; PiS: Antoniego Macierewicza i Arkadiusza Mularczyka; LiD - Jana Widackiego, a PSL - Mieczysława Łuczaka. PiS przedstawiło zastrzeżenia do kandydatur Karpiniuka i Widackiego, a PO - do kandydatury Macierewicza.