Trwa ładowanie...
d4aj126
22-10-2008 17:30

Macierewicz nie musi przepraszać osoby opisanej w raporcie

Były szef komisji weryfikacyjnej WSI Antoni
Macierewicz nie musi przepraszać byłego pracownika LOT, Tomasza
Romaniuka opisanego w raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb
Informacyjnych jako ich współpracownika - orzekł
warszawski sąd okręgowy.

d4aj126
d4aj126

Romaniuk, do 2007 roku pracownik LOT, domagał się od Macierewicza opublikowania przeprosin w głównych dziennikach oraz wpłacenia na cel społeczny 10 tys. zł.

Oddalając powództwo sąd argumentował, że nie doszło do naruszenia procedur przewidzianych w ustawie, a działanie pozwanego jako funkcjonariusza publicznego nie było bezprawne. Droga do dochodzenia praw będzie otwarta, jeśli pozew będzie skierowany przeciw Skarbowi Państwa, a nie Macierewiczowi osobiście - zastrzegła jednak sędzia Małgorzata Borkowska.

W ocenie sądu choć powód nie kwestionował prawdziwości podanej informacji, to poprzez samo ujawnienie można mówić o naruszeniu dóbr osobistych, tym bardziej, że wymieniony w raporcie nie pełnił żadnej funkcji publicznej. Jednak, jak zaznaczyła Borkowska, do ujawnienia doszło w warunkach wyłączających bezprawność, a działanie Macierewicza miało umocowanie w obowiązujących przepisach.

Romaniuk w raporcie o WSI autorstwa Macierewicza wymieniony jest w jednym zdaniu załącznika "Zidentyfikowane osoby współpracujące niejawnie z żołnierzami WSI w zakresie działań wykraczających poza sprawy obronności państwa i bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP": "Tomasz Romaniuk pracując w LOT przekazywał informacje dotyczące prywatyzacji spółki, a także zestawienia personelu zatrudnionego w placówkach zagranicznych" - stwierdza raport.

d4aj126

Pełnomocnik Macierewicza, mec. Marek Kurkowski, po wyjściu z sali sądowej powiedział, że orzeczenie odpowiada prawu, a sąd podzielił argumenty strony pozwanej.

Z kolei Romaniuk zaznaczył, iż nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie składał apelację od ogłoszonego wyroku, czy też skieruje nowy pozew przeciw Skarbowi Państwa.

Wcześniej podobne wyroki zapadły w kilku sprawach m.in. z powództwa Edwarda Ochnio i Marcina Krzyszychy. W sprawie Krzyszychy, dziennikarza i pracownika Kancelarii Senatu, w wyroku z lutego 2008 r. sąd pierwszej instancji zwracał uwagę, że Macierewicz nie podpisał raportu jako osoba prywatna, lecz jako przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej.

Podobnie orzekł sąd w pierwszej takiej sprawie z powództwa Ochnio, wymienionego w raporcie jako agent WSI, zamieszany w nielegalny handel bronią. Sąd również uznał, że Ochnio błędnie pozwał Macierewicza jako osobę prywatną, bo raport był dokumentem urzędowym, a wtedy pozwać można tylko organ państwa, a nie osobę fizyczną.

Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw wobec domniemanych przestępstw WSI. Od października 2007 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi zaś z doniesienia osób z raportu śledztwo w sprawie domniemanego niedopełnienia obowiązków przy jego tworzeniu - grozi za to do trzech lat więzienia.

d4aj126
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aj126
Więcej tematów