Trwa ładowanie...
d2e4hp2
d2e4hp2

Maciej Lasek: zespół Antoniego Macierewicza omija niewygodne fakty

- Zeznania ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza dyskwalifikują ich jako "fachowców" ws. lotnictwa - ocenił na antenie TVN24 Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i specjalnego zespołu przy KPRM. Jego zdaniem, profesorowie Wiesław Binienda, Jan Obrębski i Jacek Rońda "nie kwalifikują się" do udziału w konferencji naukowej na temat katastrofy, którą zaproponował szef PAN prof. Michał Kleiber. - Oni omijają wszystkie niewygodne fakty - argumentował Lasek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2e4hp2

Zdaniem Macieja Laska, inicjatywa prof. Kleibera jest niezwykle cenna, daje bowiem szansę na "rozbrojenie tej bomby smoleńskiej", która poróżniła społeczeństwo. Zaznaczył jednak, że propozycja ta jest adresowana tylko do "fachowców".

- Pan profesor zaprosił członków naszego zespołu do udziału w konferencji otwartej dla wszystkich specjalistów (...), którzy są fachowcami w dziedzinie lotnictwa. Postawił tylko dwa warunki. Po pierwsze dyskusja ma być prowadzona jedynie w gronie fachowców, po drugie - konferencja będzie jawna, czyli transmitowana do mediów (...). My od razu zgodziliśmy się na udział - powiedział szef PKBWL.

d2e4hp2

Jak przyznał, trudno wyobrazić mu sobie, by profesorowie Binienda, Obrębski i Rońda mogli usiąść z nim przy jednym stole. - Po zapoznaniu się z ich zeznaniami stwierdzam, że nie wykazali się oni wiedzą ekspercką z zakresu badania wypadków lotniczych - powiedział Lasek. - Obawiam się, że eksperci zespołu się nie kwalifikują - dodał.

- Zespół [Antoniego Macierewicza - przyp. red.] przyzwyczaił nas do tego, że wszystkie fakty, które są dla niego niewygodne, skrzętnie omija - ocenił Lasek. Jego zdaniem, hipotezy członków tego zespołu nie mają nic wspólnego z nauką. - To wiara - podkreślił.

Według przewodniczącego PKBWL, wnioski wysnuwane przez ekspertów Macierewicza nie są poparte żadnymi dowodami. - Łatwiej nam się przyjmuje, że to ktoś stoi za śmiercią naszych bliskich, aniżeli przyjąć smutną prawdę, o popełnionych przez nich błędach - stwierdził.

Lasek podkreślił, że jest pewien tego, iż prezydent Lech Kaczyński pod Smoleńskiem nie został zabity. - Gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości, pracowalibyśmy do dzisiaj. Prezydent absolutnie nie został zamordowany. Niestety zginął w wypadku lotniczym - powiedział szef PKBWL.

d2e4hp2

"Gazeta Wyborcza": kompromitacja ekspertów Macierewicza

Prokuratura wojskowa ujawniła trzy protokoły z przesłuchań ekspertów zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie - jak zapewniła NPW - publikowane wcześniej w mediach fragmenty zeznań nie były udostępnione przez prokuratorów.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek o "kompromitacji ekspertów Macierewicza". Dziennik podał, że eksperci zespołu Macierewicza "przedstawili w prokuraturze swe kompetencje, nie przedstawili dowodów na wybuch tupolewa". Od pełnomocników rodzin ofiar "GW" dowiedziała się, że byli to profesorowie: Wiesław Binienda, Jan Obrębski i prawdopodobnie Jacek Rońda. "Żaden nie jest specjalistą od lotnictwa ani katastrof" - pisze "GW".

Po publikacji szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojskowych prokuratorów. Zarzuca im przekazanie dziennikarzom tajnych informacji ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Macierewicz ponadto żąda odsunięcia prokuratorów od prowadzenia śledztwa.

Źródło: TVN24

d2e4hp2

Podziel się opinią

Share

d2e4hp2

d2e4hp2
Więcej tematów