PolskaMAC: trwa liczenie strat w podtopionych miejscowościach

MAC: trwa liczenie strat w podtopionych miejscowościach

W województwach, gdzie doszło do podtopień, trwają czynności ratownicze i zabezpieczające, liczone są straty - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W siedmiu województwach wydano ostrzeżenia o możliwości przekroczenia stanów alarmowych.

MAC: trwa liczenie strat w podtopionych miejscowościach
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

05.06.2013 | aktual.: 05.06.2013 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Główne działania ratownicze polegają na usuwaniu konarów i powalonych drzew ze szlaków komunikacyjnych, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, udrażnianiu przepustów cieków wodnych oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych.

Ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla 7 województw

Jak podał rzecznik MAC Artur Koziołek, rano ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia o możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów alarmowych obowiązywały na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego i małopolskiego.

Ostrzeżenia 2. stopnia - dotyczące potencjalnego wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych - wydano na terenie województw: lubuskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Ulewy, burze i gradobicia

Ponadto obowiązują trzy ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia, dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

W kraju mogą wystąpić burze i burze z gradem na północy, południu, wschodzie i centrum. Prognozowane są także intensywne opady deszczu na południu i zachodzie Polski. Przy intensywnych długotrwałych opadach deszczu mogą wystąpić podtopienia.

MAC zapewniło, że wszystkie służby w województwach zagrożonych podtopieniami są w ścisłym kontakcie z powiatowymi i wojewódzkimi centrami zarządzania kryzysowego oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

MSW podsumowało, że w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 1600 razy, usuwając skutki burz, intensywnych opadów deszczu i nawałnic.

Najwięcej interwencji przeprowadzono w województwach łódzkim, małopolskim, mazowieckim, dolnośląskim i świętokrzyskim. Najczęściej było to wypompowywanie wody z zalanych budynków i terenów. Takich interwencji z udziałem strażaków było łącznie 1060 - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Według przytoczonych przez MSW danych IMGW obecnie na rzekach przekroczone są 52 stany alarmowe i 90 ostrzegawczych, w tym 25 alarmowych i 42 ostrzegawcze na górnej i środkowej Odrze.

Straż pożarna i MSW zwracają uwagę, aby podczas burz unikać otwartej przestrzeni i nie parkować samochodów pod drzewami. Jednocześnie przypominają, by wyłączać urządzenia elektryczne i gazowe, zamykać okna i drzwi, a także usuwać z balkonów zbędne przedmioty. Podczas burzy nie należy szukać schronienia pod słupami wysokiego napięcia i drzewami czy lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, ponieważ mogą zostać porwane przez gwałtowny wiatr. Jadącym samochodem MSW zaleca w razie burzy zjechać na pobocze bądź parking.

MSW na bieżąco otrzymuje raporty o działaniach strażaków. Wiceminister Stanisław Rakoczy jest w stałym kontakcie z komendantem głównym PSP gen. Wiesławem Leśniakiewiczem - poinformowała Woźniak.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)