Trwa ładowanie...

Lżejszy i ulepszony. Gdańscy studenci budują bolid wyścigówki

Od zera projektują i budują bolid wyścigowy, który ma wystartować w zawodach w Czechach. Studenci Politechniki Gdańskiej z zespołu PGRacing Team tworzą takie maszyny od lat.

Share
Studenci Politechniki Gdańskiej pracują nad bolidem
Studenci Politechniki Gdańskiej pracują nad bolidemŹródło: Politechnika Gdańska, fot: PGRacing Team
d2abynn

Zawody odbędą się 27 lipca w miejscowości Most w Czechach. Przygotowania są na ostatniej prostej.

- Co roku tworzymy nowy bolid, projektujemy go od podstaw, a potem przystępujemy do budowy. Samo składanie pojazdu nie trwa długo, zaczęliśmy w marcu. Czasochłonna jest natomiast faza projektowa. Zostało nam do zrobienia naprawdę niewiele. Są jeszcze problemy z odpalaniem, ale mamy nadzieję, że niedługo uda nam się je rozwiązać - mówił Adam Sinkiewicz, lider PGRacing Team.

Na czeskich zawodach zespoły zmagają się w konkurencjach dynamicznych i statycznych, w których można uzyskać 1000 punktów. Przed startem na torze pojazd jest dokładnie sprawdzany. Po przejściu regulaminowej kontroli technicznej jeden z członków zespołu siada za kierownicą i stara się zdobyć jak najwięcej punktów.

Najlepsze uczelnie w Polsce

Gdańsk: studenci pracują nad nowym pojazdem

PGRacing Team ma już doświadczenie w tego typu zawodach. W 2018 roku w Hiszpanii gdańscy studenci zajęli pierwsze miejsce w każdej konkurencji.

d2abynn

Piąta generacja pojazdu autorstwa PGRacint Team dalej opiera się na mocnym trzycylindrowym silniku Triumph Street Triple 675 i stalowej ramie. Pneumatyczną zmianę biegów zastąpiono lekką elektryczną. Dodano moduł procedury startu oraz wyświetlacz danych dla kierowcy. Wydech pojazdu jest cichszy i lżejszy.

- Wcześniej cały sprzęt musieliśmy organizować sami. Gdy na przykład chcieliśmy coś wyfrezować, wytoczyć, musieliśmy korzystać z zewnętrznych firm. Teraz, dzięki dostępnemu ProtoLab II, nie jest to konieczne - dodał Adam Sinkiewicz.

PGRacing Team dzieli się na cztery grupy: silnik i układ przeniesienia napędu; nadwozie, podwozie i aerodynamika; elektryka i elektronika; marketing i finanse. Nad projektem pracuje około 20 osób.

Zespół PGRacing Team działa w ramach koła naukowego "Mechanik" na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Opiekunem koła jest dr inż. Bogdan Ściborski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2abynn

Podziel się opinią

Share
d2abynn
d2abynn
Więcej tematów