Luzowanie obostrzeń. Powrót koncertów [SZCZEGÓŁY]
Rząd poluzował obostrzenia po szczycie trzeciej fali epidemii koronawirusa w Polsce. W maju "odmrożono" wiele branż. Na wznowienie swojej działalności najdłużej czekać musiały m.in. zespoły muzyczne. Plenerowe koncerty wracają od 4 czerwca. Rząd postawił jednak pewne warunki.
28.05.2021 | aktual.: 28.05.2021 20:26
Rząd poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń. Będziemy mogli wybrać się na koncert. Wydarzenia muzyczne będą jednak odbywać się w reżimie sanitarnym.
"Rozporządzenie z dnia 25 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadza możliwość prowadzenia działalności związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki w całym zakresie ujętym w PKD w dziale 90.0 (dotyczy to również organizacji koncertów w pomieszczeniach zamkniętych i w plenerze)" - czytamy na stronie rządowej.
Od 26 maja organizować spotkania i wydarzenie, zachowując przy tym zasady reżimu sanitarnego, mogą także biblioteki publiczne oraz naukowe.
Luzowanie obostrzeń. Koncerty w pomieszczeniach zamkniętych
Także od 26 maja wznowić swoją działalność koncertową mogą zespoły muzyczne i wokaliści. Należy jednak spełnić pewne warunki. Są to:
- zajęcie przez widzów i słuchaczy 50 proc. wszystkich miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni,
- zachowanie odległości minimum 1,5 metra pomiędzy uczestnikami wydarzenia; w przypadku, gdy nie ma wydzielonych miejsc, należy przyjąć zasadę 1 osoba na 15 metrów kwadratowych,
- konieczność zakrycia maseczką ust oraz nosa przez uczestników,
- brak możliwości spożywana posiłków i napojów w trakcie trwania wydarzenia.
Zobacz też: Koronawirus. Stan epidemii do zniesienia? Prof. Simon ostrzega
Luzowanie obostrzeń. Koncerty plenerowe
Natomiast od 4 czerwca koncerty można organizować na świeżym powietrzu. Trzeba spełnić następujące warunki:
- zajęte co drugie miejsca na widowni (50 proc. wszystkich miejsc),
- gdy nie ma wyznaczonych miejsc, udział w wydarzeniu może wziąć nie więcej niż 250 osób (do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione na COVID-19); między ludźmi zachowana musi być odległość 1,5 metra,
- konieczność nałożenia maseczki, która zakrywa usta oraz nos,
- brak możliwości spożywania jedzenia i napojów.
Natomiast biblioteki publiczne i naukowe mogą organizować wydarzenia, ale udział w nim może wziąć maksymalnie 15 osób. Muszą one zachowywać dystans 1,5 metra. Każdy z uczestników musi mieć maseczkę na twarzy. Również nie można spożywać napojów i jedzenia.
Od 21 maja swoją działalność wznowiły kina, opery, teatry oraz filharmonie. Od piątku 28 maja w Polsce posiłek można zjeść w restauracji (nie tylko w ogródkach restauracyjnych) i wybrać się na siłownią.