ŚwiatŁukoil zainwestuje w Polsce 10 mln dolarów

Łukoil zainwestuje w Polsce 10 mln dolarów

Rosyjski Łukoil zainwestuje w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat 10 mln dolarów w rozwój sieci sprzedaży gazu płynnego - poinformował na środowej konferencji prasowej Ralif Safin, wiceprezes Łukoil Europa.

12.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu najbliższych 2 lat chcemy zainwestować w Polsce 10 mln dolarów, tak aby rozbudować sieć stacji gazowych o 150 nowych obiektów. Teraz mamy 17 stacji, a 55 dzierżawimy - powiedział Safin.

Dodał, że Łukoil jest zainteresowany prywatyzacją polskich zakładów chemicznych, ale nie podał których. Powiedział jedynie, że chodzi o przedsiębiorstwa przerabiające gaz ziemny.

Safin poinformował, że od początku przyszłego roku Łukoil, który sprzedaje do Polski 3,5 mln ton ropy rocznie zrezygnuje z pośredników w handlu tym surowcem. Jego zdaniem pozwoli to na zaoszczędzenie, zarówno przez Łukoil, jak i przez polskie rafinerie, około kilkudziesięciu mln dolarów rocznie.

Myślę, że w ślad za naszą spółką pójdą pozostali dostawcy rosyjskiej ropy i podobnie jak my zrezygnują z pośredników- dodał Safin.

Największym pośrednikiem, który dostarcza ropę dla Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA jest, zarejestrowana na Cyprze spółka J&S Service and Investment, pokrywająca około 75% zapotrzebowania koncernu na ten surowiec.

Safin powiedział, że Łukoil rozważa wybudowanie w Polsce fabryki produkującej do 600 tys. ton metanolu rocznie, czyli ilości odpowiadającej rocznemu importowi tego surowca chemicznego do Polski.

Wiceprezes ujawnił, że Łukoil planuje zwiększenie wydobycia ropy na szelfie Morza Bałtyckiego w okolicy Kaliningradu do 1,5 mln ton rocznie. Ropa ta byłaby sprzedawana polskim rafineriom po kosztach wydobycia, a następnie Łukoil odkupywałby produkty naftowe powstałe z tej ropy po niższych cenach i rozprowadzał je na terenie Okręgu Kaliningradzkiego. Szacuję, że wartość obrotu produktami naftowymi między Polską a okręgiem Kaliningradzkim wyniosłaby wtedy 300-400 mln dolarów rocznie - dodał.

Safin podkreślił, że Łukoil nie jest zainteresowany wzięciem udziału w prywatyzacji Rafinerii Gdañskiej ani Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. (and)

łukoilinwestycjapolska
Komentarze (0)