Trwa ładowanie...
d40rkfd

Ludzkie kości odkryte w centrum Krakowa. Podczas przebudowy pl. św. Ducha

- Ludzkie kości znaleziono na placu św. Ducha w centrum miasta, gdzie trwają prace rewitalizacyjne - przekazał Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. O sprawie poinformowano wojewódzką konserwator zabytków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fragment placu św. Ducha przy Teatrze Słowackiego w Krakowie (zdj. arch.)
Fragment placu św. Ducha przy Teatrze Słowackiego w Krakowie (zdj. arch.) (East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)
d40rkfd

Na placu św. Ducha trwają intensywne prace remontowe. Powstać ma tam niewielki park, na terenie którego zostanie zasadzonych kilkanaście tysięcy krzewów róż. Stanie tam również jedno drzewo - i to właśnie tam, gdzie będzie rósł dąb o średnicy metra, znaleziono ludzkie szczątki.

- Spodziewaliśmy się tego, że coś się może kryć pod ziemią, bo przecież wiadomo jest, że przy szpitalu, który tam stał, był również cmentarz dla podrzutków - mówił w rozmowie z lovekrakow.pl Piotr Kempf. Póki co nie wiadomo, czy odkrycie w centrum Krakowa wpłynie na opóźnienie inwestycji przy pl. świętego Ducha.

d40rkfd

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej dodał, że o sprawie poinformował wojewódzką konserwator zabytków. - Dyrektor Monika Bogdanowska pojawi się w piątek na miejscu i wtedy zostaną podjęte odpowiednie decyzje - mówił Kempf. W spotkaniu weźmie także udział grupa archeologów.

Na obecnym terenie pl. św. Ducha w przeszłości znajdował się cmentarz - od XVII wieku chowano tam porzucone niemowlęta i małe dzieci. Groby najczęściej miały charakter zbiorowy, a zwłoki składane były w nich bez trumien.

"Cmentarz przestał pełnić swoją funkcję po likwidacji szpitala, jednak data jego zamknięcia nie jest znana. Najpóźniej nastąpiło to na przełomie XVIII i XIX w." - dodaje PAP.

d40rkfd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: lovekraków.pl

Zobacz też: WOŚP 2020. Wicerzecznik PiS przyszedł do studia bez serduszka, wyszedł już z nim

d40rkfd

Podziel się opinią

Share
d40rkfd
d40rkfd
Więcej tematów