Trwa ładowanie...
26-05-2015 19:15

Ludmiła Aleksiejewa wróciła do struktury doradczej prezydenta Rosji

Szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej (MGH) Ludmiła Aleksiejewa wróciła do Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. Służba prasowa Kremla poinformowała we wtorek, że Władimir Putin podpisał stosowny dekret.

Ludmiła Aleksiejewa wróciła do struktury doradczej prezydenta RosjiŹródło: PAP/EPA, fot: ALEXANDER NEMENOV / POOL
d2x3fow
d2x3fow

- Jestem bardzo rada. Stworzy to dodatkowe możliwości do pracy - oświadczyła 87-letnia Aleksiejewa, którą cytuje agencja Interfax. Nestorka wśród obrońców praw człowieka w Rosji dodała, że w tej strukturze doradczej zamierza się zająć problemami organizacji pozarządowych (NGO).

Aleksiejewa opuściła prezydencką Radę w czerwcu 2012 roku, protestując w ten sposób przeciwko nowemu sposobowi wyłaniania jej składu.

Po powrocie Putina na Kreml w maju 2012 roku jego administracja postanowiła, że kandydatów do Rady będą mogły zgłaszać wszystkie organizacje pozarządowe w Rosji, a ostateczna lista pretendentów, która trafi na biurko prezydenta, zostanie ułożona na podstawie rezultatów głosowania przez internet. Wcześniej kandydaci do tej struktury byli wyłaniani w drodze wewnętrznych konsultacji między jej aktualnymi członkami.

- W naszym kraju funkcjonują organizacje weteranów organów bezpieczeństwa. Jakich praw razem z nimi miałabym bronić? - pytała wtedy Aleksiejewa.

d2x3fow

Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka jest ciałem doradczym prezydenta FR. Zasiadają w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym również krytycznych wobec Kremla, a także naukowcy i znani publicyści. Na jej czele stoi Michaił Fiedotow.

Za rządów prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, w latach 2008-12, Rada odgrywała aktywną rolę polityczną. Wśród najgłośniejszych spraw, którymi się zajmowała, była śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego w jednym z moskiewskich więzień. W 2011 roku opublikowała ona raport, w którym poinformowała, że zmarł on wskutek pobicia.

Rada zajmowała się też sprawą byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego, uznając, że w toku jego drugiego procesu sądowego miały miejsce przypadki drastycznego łamania prawa.

Rada sporządziła również listę więźniów politycznych w Rosji i wystąpiła do prezydenta o ich ułaskawienie. Ten jednak uznał, że nie może zastosować aktu łaski, jeśli sami zainteresowani o to nie poproszą. Rada także zainicjowała wiele zmian w prawie, które zliberalizowały ustawodawstwo FR w różnych dziedzinach.

Zobacz również: Jerzy Hoffman: Putin jak Hitler

d2x3fow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3fow
Więcej tematów