Trwa ładowanie...

Lublin. Sąd uchylił zakaz prezydenta ws. Marszu Równości. Krzysztof Żuk składa zażalenie

Sąd Okręgowy w Lublinie uwzględnił odwołanie organizatorów Marszu Równości i uchylił zakazującą manifestacji decyzję prezydenta miasta. Decyzja nie jest prawomocna. Ratusz już zapowiada, że złoży zażalenie do Sądu Apelacyjnego.

Share
Lublin. Sąd uchylił zakaz prezydenta ws. Marszu Równości. Krzysztof Żuk składa zażalenie
Źródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło
depyzkl

- Państwo polskie chroni wolność zgromadzeń w Konstytucji - mówiła sędzia Jolanta Szymanowska, uzasadniając w czwartek orzeczenie. - Ustalenia stanu faktycznego dokonane w sprawie nie pozwalają na ocenę, że uczestnicy Drugiego Marszu Równości w Lublinie stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób lub mienia w znacznych rozmiarach - dodała.

Sędzia dodała, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, to na organach władzy państwowej ciąży obowiązek zapewnienia pokojowego charakteru zgromadzenia i zagwarantowania bezpieczeństwa uczestników, bez względu na głoszone przez nich poglądy i ich kontrowersyjność.

Przypomnijmy, że we wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO) wydał zakaz przeprowadzenia Marszu Równości. Decyzję uzasadnił troską o bezpieczeństwo mieszkańców. Tłumaczył, że organizatorzy planują przeprowadzić marsz w tym samym dniu, kiedy w mieście miało dojść do dwóch innych imprez: przysięgi żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz wystawy historycznej pojazdów bojowych na placu Teatralnym.

Zobacz także: Afera z Marianem Banasiem. Jest reakcja wicepremiera Sasina

Prezydent przypomniał również, że w czasie ubiegłorocznego Marszu Równości doszło do zamieszek i podkreślił, że w tym roku należy się spodziewać "podobnych wybryków". Dodał, że może dojść do niszczenia samochodów, przystanków i witryn sklepowych.

depyzkl

Ratusz podważył też twierdzenie organizatora marszu, że "pochód ma być pokojową manifestacją". Zwrócił uwagę, że organizator w mediach społecznościowych prezentuje zdjęcia z innych Marszów Równości, na których "eksponuje obraźliwe i wulgarne określenie swoich ideologicznych oponentów".

- Sąd zrobił płatną lekcję na koszt państwa panu prezydentowi. Nie mogło być innego wyroku. Pan prezydent Żuk jest jedynym obecnie prezydentem, który dwukrotnie zakazał marszu i dwukrotnie przegrał - komentował w rozmowie z portalem dziennikwschodni.pl Bartosz Staszewski, jeden z organizatorów Marszu Równości.

- Nie komentujemy tego orzeczenia. Natomiast po zapoznaniu się z nim mogę stwierdzić, że zostanie wniesiony środek zaskarżenia w postaci zażalenia – zapowiedział Zbigniew Dubiel, radca prawny Urzędu Miasta Lublin.

Zażalenie, jak informują organizatorzy Marszu Równości, już zostało złożone. Sąd Apelacyjny zajmie się nim w piątek.

Źródło: dziennikwschodni.pl

depyzkl

Podziel się opinią

Share
depyzkl
depyzkl
Więcej tematów