PolskaLubisz pomagać? Przyjdź do hospicjum

Lubisz pomagać? Przyjdź do hospicjum

"A co ja mogę?", "Dlaczego ja?", "Po co mi to?" - te i inne pytania mogą paść i padają w odpowiedzi na pytanie: "Pomożesz?". Aby to zmienić, od pięciu lat Fundacja Hospicyjna organizuje kampanię "Hospicjum to też Życie". W tym roku hasło kampanii brzmi "Lubię pomagać", a jej głównym celem jest zachęcenie Polaków - zwłaszcza młodych - do zaangażowania się w wolontariat hospicyjny.

Lubisz pomagać? Przyjdź do hospicjum
Źródło zdjęć: © Fundacja Hospicyjna

14.10.2008 | aktual.: 14.10.2008 22:03

To w dużej mierze dzięki wolontariuszom hospicja są bardziej domami niż placówkami medycznymi, zaś ich podopieczni nie są "przypadkami choroby", tylko panią Bronią, panem Zdzichem, Julką, Krzyśkiem.

Najważniejszym zadaniem wolontariusza jest towarzyszenie choremu. Towarzyszenie, które oznacza pomoc w pielęgnacji, karmieniu, poruszaniu się na wózku, czytaniu, ale przede wszystkim rozmowę, wspólne milczenie, potrzymanie za rękę. Oczywiście, nie każdy czuje się na siłach i nie każdy może pomagać pacjentom w taki sposób. Może to jednak robić bez bezpośredniego kontaktu z chorym.

Wolontariuszami hospicyjnymi są m.in. przedszkolaki wykonujące papierowe kwiaty wręczane darczyńcom hospicjum, uczniowie zbierający pieniądze podczas kwest ulicznych, studenci prowadzący strony internetowe hospicjów, profesjonaliści wykonujący dla hospicjum prace, za które zwykle pobierają opłaty oraz emeryci, którzy chcą, by ich wiedza, doświadczenie i wolny czas były wykorzystane dla dobra innych. Wolontariuszem hospicyjnym może zostać każdy, kto lubi pomagać.

Co i gdzie możesz robić Ty? Wejdź na stronę www.wolontariat.hospicja.pl , znajdź na niej adres najbliższego centrum wolontariatu hospicyjnego, skontaktuj się z nim i... pomagaj! A jeśli nie chcesz lub nie możesz zostać wolontariuszem, chwyć za komórkę i wyślij charytatywny sms o treści POMAGAM pod numer 7279 (koszt: 2,44 zł z VAT).

11 października, czyli w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej 101 uczestniczących w kampanii hospicjów zorganizowało w swoich miastach akcję "Gramy dla hospicjum". Owo granie to nie tylko koncerty, ale też turnieje szachowe, przedstawienia teatralne, dni otwarte w hospicjach oraz inne poświęcone hospicjom i wolontariatowi spotkania z lokalnymi społecznościami. Wiele hospicjów tego dnia prowadziło kwesty, aby w ten sposób podreperować swoje budżety. Nieformalną normą jest bowiem to, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 wydatków hospicjów. O pozostałe pieniądze muszą one zadbać same, np. organizując akcje charytatywne.

V kampanię "Hospicjum to też Życie" promuje utwór „Każda chwila”, który został skomponowany przez Macieja Jeleniewskiego, wolontariusza hospicjum w Gdańsku. Maciej zaangażował swoich przyjaciół w pracę nad realizacją nagrania – zaprosił Tomka „Lipę” Lipnickiego (także autora tekstu) i Krystynę Prońko do wspólnego zaśpiewania utworu o nadziei, bliskości i szacunku do każdej minuty życia.

Teledysk do utworu "Każda chwila" wyreżyserowała Magdalena Łazarkiewicz . Więcej informacji na temat kampanii "Hospicjum to też Życie" i jej wydarzeń - www.hospicja.pl/kampania.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)