Trwa ładowanie...
15-03-2010 14:11

Lubelscy naukowcy mają patent na kości

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli biomateriał do wypełniania ubytków kostnych. Jego właściwości są zbliżone do naturalnych kości człowieka. Odkrycie może być przełomem w stomatologii implantacyjnej i ortopedii. Właściciel wynalazku, lubelska uczelnia medyczna, ubiega się o objęcie go międzynarodową ochroną patentową.

Lubelscy naukowcy mają patent na kościŹródło: Jupiterimages
d1faneh
d1faneh

Badania nad wytworzeniem materiału od lat prowadzi zespół pod kierunkiem prof. Grażyny Ginalskiej, kierownika Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Poszukiwania substancji czy też materiału, który byłby w stanie skutecznie wypełniać ubytki kostne, trwają na całym świecie od lat. Wszystko dlatego, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na "coś", co pozwoli zastąpić w leczeniu ubytków kości, tzw. wszczepy kostne pozyskiwane od samego chorego, innych ludzi czy też materiały kościozastępcze. Potrzebuje ich zwłaszcza stomatologia implantacyjna i ortopedia - opisuje problem profesor Grażyna Ginalska.

Kilka lat temu substancję stymulującą komórki pacjenta do samodzielnej odbudowy ubytku kostnego opracowali i opatentowali Amerykanie. - Ich wynalazek, choć ma podobne zastosowanie, różni się od naszego. Stworzony przez nas kompozyt ma szersze możliwości zastosowania. Jest elastyczny i łatwo daje się dopasować do kształtu i wymiaru ubytku czy to w kościach szczęk czy też innych. Jego właściwości mechaniczne są zbliżone do wykazywanych przez kość gąbczastą, a wytrzymałość na ściskanie jest zgodna z wartością tego parametru w chrząstce ludzkiej - zaznacza prof. Ginalska.

Nie zdradzając szczegółów, które objęte są tajemnicą, lubelscy uczeni ujawniają jedynie, że ich kompozyt powstał na bazie hydroksyapatytu i fazy organicznej. Może być nasączany substancjami aktywnymi biologicznie np. lekami przeciwbakteryjnymi czy białkowymi czynnikami wzrostu.

Stworzony w Lublinie materiał został już poddany próbom klinicznym. - To efekt współpracy z dr Izabelą Polkowską z Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i dr hab. Anną Szyszkowską z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - dodaje prof. Ginalska.

d1faneh

Dr Izabela Polkowska z UP wynaleziony kompozyt nasączony lekiem przeciwbakteryjnym wykorzystała do leczenia przetok ustno-nosowych u psów. Okazał się bardzo skutecznym materiałem. Po 4 miesiącach widoczny był efekt regeneracji tkanki kostnej u psów.

- Zależy nam na jak najszybszym wdrożeniu naszego wynalazku do produkcji. Uczelnia prowadzi zaawansowane rozmowy w tej sprawie i może wkrótce nastąpi ich finał - dodaje prof. Ginalska.

Wytworzenie kompozytu do wypełniania ubytków w kości jest efektem badań, na które pieniądze lubelskim naukowcom dała Unia Europejska z Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Amerykański lek w Polsce

Stomatolodzy z ADP Klinika w Lublinie razem z 7 ośrodkami w Polsce uczestniczą w projekcie, którego celem jest wdrożenie u nas amerykańskiej substancji, stymulującej komórki do samodzielnej odbudowy ubytków w kościach. Preparat jest w Lublinie stosowany do leczenia pacjentów, którym ubytki w kościach uniemożliwiają wstawienie implantów stomatologicznych.

Zobacz wydanie internetowe: Bezsenność jest jak koszmar

d1faneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1faneh
Więcej tematów