LPR złożyła projekt ustawy dekomunizacyjnej
Liga Polskich Rodzin złożyła w Sejmie projekt ustawy dekomunizacyjnej. Projekt przewiduje zakazanie pełnienia funkcji publicznych tym, którzy byli "aktywnymi współpracownikami poprzedniego systemu dyktatury komunistycznej".
11.07.2003 | aktual.: 11.07.2003 16:16
Projekt zakłada, że "osoby, które sprzeniewierzyły się interesom Narodu Polskiego", to m.in. takie, które zajmowały w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej stanowiska pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego lub były etatowymi pracownikami politycznymi. Są to również byli członkowie Rady Państwa, pracownicy ministerstw, prezes Sądu Najwyższego, osoby, które współpracowały z organami bezpieczeństwa państwa lub zajmowały wysokie stanowiska w Ludowym Wojsku Polskim w okresie od 21 lipca 1944 r. do 1 lipca 1989 r.
Osoby te miałyby być pozbawione prawa do pełnienia funkcji publicznych oraz wykonywania zawodu m.in. adwokata, radcy prawnego na okres 5 lub 10 lat, w zależności od pełnionego w okresie komunizmu stanowiska.
Osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy pełniłyby funkcje publiczne, byłyby "obowiązane zrzec się ich pełnienia w terminie jednego miesiąca". Za niezrzeczenie się w terminie groziłaby kara pozbawienia wolności od roku do 5 lat.
Projekt zakłada powołanie 12-osobowej komisji do spraw dekomunizacji, której członków na okres 6 lat powoływałby Rzecznik Interesu Publicznego. Komisja zajęłaby się ustaleniem w razie wątpliwości, czy dana osoba zajmowała jedno z wyżej wymienionych stanowisk, oraz archiwizacją dokumentów.
"Powracamy do pomysłu ustawy dekomunizacyjnej w związku z wydarzeniami świadczącymi o tym, że SLD, które wywodzi się z dawnego systemu komunistycznego, jest przesiąknięte osobami, które pełniły w poprzednim systemie bardzo wysokie funkcje" - powiedział lider LPR Roman Giertych w czwartek, zapowiadając złożenie projektu. Dodał, że tzw. sprawa starachowicka, w której były już poseł SLD Andrzej Jagiełło miał uprzedzić samorządowców starachowickich, podejrzanych o powiązania z gangiem przestępczym, o działaniach policji przeciwko nim, przelała "czarę goryczy".
"Polska musi otrzymać ustawę, która powstrzyma dawny aparat w zawłaszczaniu poszczególnych struktur naszego państwa. Aktem, który byłby w stanie przeciąć wrzód o nazwie mafia, będzie ustawa dekomunizacyjna" - napisali parlamentarzyści LPR w uzasadnieniu. Liga zaapelowała też do środowisk postsolidarnościowych o wsparcie ich działań.
Od 1989 r. w Sejmie złożono kilka projektów ustaw dekomunizacyjnych. W 1992 r. Sejm rozpatrywał aż sześć projektów złożonych przez: Konfederację Polski Niepodległej, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Kongres Liberalno-Demokratyczny, NSZZ "Solidarność", Porozumienie Centrum oraz przez Senat.
W późniejszych latach projekty składała Akcja Wyborcza "Solidarność", Unia Wolności oraz Konfederacja Polski Niepodległej-Ojczyzna. Głównym założeniem każdego z projektów było wprowadzenie okresowego zakazu pełnienia funkcji publicznych przez osoby, które w PRL zajmowały wysokie stanowiska państwowe i partyjne. Żaden z projektów nie został przez Sejm przyjęty.