PolskaLPR: odwołać prokuratora krajowego

LPR: odwołać prokuratora krajowego

Wniosek o odwołanie z funkcji prokuratora krajowego Karola Napierskiego złożył w poniedziałek do ministra sprawiedliwości Andrzeja Kalwasa klub LPR - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie Roman Giertych (LPR).

21.03.2005 | aktual.: 21.03.2005 17:05

Wniosek Ligi ma związek z decyzją prokuratury, która trzy lata temu zwolniła zatrzymanego Edwarda M. Obecnie warszawska Prokuratura Apelacyjna chce postawić mu zarzut nakłaniania do zabójstwa b. szefa policji gen. Marka Papały. Edward M. jest obywatelem USA.

Media donosiły, że M. wypuszczono z polecenia Napierskiego. Sam Napierski wyjaśniał, że była to decyzja nie jego, lecz kolegialna, a Edward M. uniknął aresztu i nie postawiono mu zarzutów, gdyż UOP zaświadczył, że biznesmen jest czysty. Według Giertycha, wersję mediów potwierdził przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen prokurator Zygmunt Kapusta. M. został zatrzymany, następnie odbyło się spotkanie prokuratorów w Prokuraturze Krajowej, gdzie prok. Napierski podjął decyzję o zwolnieniu M. - mówił Giertych.

Zdaniem Giertycha, osoba, która przyczyniła się do utrudniania organom ścigania dalszego wyjaśnienia sprawy zabójstwa Papały, nie może być przełożonym prokuratorów, którzy zajmują się tą sprawą.

Giertych podkreślił, że dezyderat w tej samej sprawie złoży na posiedzeniu komisji ds. PKN Orlen.

Poseł przypuszcza, że Papała musiał zginąć, ponieważ dotarł do tego, do czego obecnie dociera komisja śledcza - do wiedzy o powiązaniach mafii ze światem polityki.

Wiemy, że wszystkie argumenty istotne w sprawie współudziału M. w zleceniu zabójstwa gen. Papały były już znane w momencie zatrzymania. Wiemy również o tym, że M., po swoim zwolnieniu z aresztu, wziął udział w imprezie, na której byli również czołowi politycy SLD i zaraz po tym spotkaniu opuścił kraj i nie wrócił do dnia dzisiejszego - podkreślił.

Dodał, że według LPR, prokurator generalny powinien zarządzić wewnętrzne dochodzenie w ramach postępowania dyscyplinarnego, aby sprawdzić okoliczności podjęcia decyzji w sprawie zwolnienia M. z aresztu.

Prokuratorem krajowym, czyli nadrzędnym wobec wszystkich prokuratorów w kraju, nie może być osoba, która podjęła skrajnie błędną decyzję co do jednej z kluczowych osób w sprawie zabójstwa Papały, ale także układu wiedeńskiego. Stąd wzywamy ministra Kalwasa do zdymisjonowania Napierskiego - zaznaczył Giertych.

Inny polityk Ligi Zygmunt Wrzodak dodał, że o pomoc przy wyjaśnieniu okoliczności zabójstwa Papały zwrócił się do Ligi ojciec zamordowanego.

Źródło artykułu:PAP
lprmarek papałapapała
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)