LPR nie poprze Rzeplińskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich
Liga Polskich Rodzin nie poprze prof.
Andrzeja Rzeplińskiego w głosowaniu na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował szef LPR Roman Giertych w Radiu Zet.
05.06.2005 | aktual.: 05.06.2005 12:24
Prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jest kandydatem na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kandydaturę zgłosił klub Platformy Obywatelskiej. 5-letnia kadencja obecnego rzecznika prof. Andrzeja Zolla upływa 30 czerwca.
Giertych wyjaśnił, ze Rzepliński stracił wszelkie szanse na poparcie jego kandydatury po wypowiedziach na temat planowanego marszu gejów i lesbijek w Warszawie. Rzepliński uważa, że taka parada powinna się odbyć. Giertych podkreślił, że LPR popiera PiS w tej prawie uważając, że prezydent Warszawy Lech Kaczyński słusznie zakazał przeprowadzenia tej parady.
Zdaniem Jana Rokity (PO) Rzecznik powinien mieć w takiej sprawie zdanie bardzo liberalne. Od tego jest Rzecznik, by domagał się respektowania różnych praw, a władza od tego by niektórych rzeczy zakazywać - argumentował w Radiu Zet.
Rokita broniąc kandydatury Rzeplińskiego, zauważył, że jest to jeden z dwóch - trzech najbardziej kompetentnych ludzi, znawców problematyki praw człowieka w Polsce. Jest założycielem ruchu helsińskiego w Polsce i szefem jedynej w Polsce katedry praw człowieka na Uniwersytecie Warszawskim.
W opinii Ludwika Dorna (PiS) zgoda na paradę jest specyficznym rozumieniem praw obywatelskich przez kandydata na Rzecznika. Zaznaczył, że PiS nie będzie głosowało za jego kandydaturą nie tylko z powodu popierania parady "równości", ale także z powodu wypowiedzi z wcześniejszych lat dotyczących praw przestępców.
Pamiętamy wypowiedzi profesora z lat 90., kiedy to był istotny element w czymś, co myśmy określali jako "front obrony przestępców", czyli stawiania praw przestępcy jako podejrzanego czy oskarżonego wyżej praw ofiary - powiedział Dorn.
Józef Oleksy (SLD) uchylił się od odpowiedzi nt. stanowiska Sojuszy Lewicy Demokratycznej w sprawie poparcia Rzeplińskiego - "jeszcze nie ma etapu głosowania".
Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz zapowiedział, że kandydatura prof. Rzeplińskiego zostanie poddana pod głosowanie na drugim czerwcowym posiedzeniu Sejmu. Sejm obradować będzie od 15 do 17 czerwca.