LPR: "nie" dla finansowania badań nad komórkami macierzystymi
LPR chce, by Sejm zobowiązał rząd polski do przyłączenia się do rządu niemieckiego w blokowaniu rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do finansowania z funduszy europejskich badań na komórkach macierzystych.
W Sejmie toczą się prace nad projektem uchwały krytykującej rezolucję PE. "Instrumentalne wykorzystanie ciała ludzkiego i niszczenie życia poczętego jest drastycznym naruszeniem praw człowieka. Nie można go usprawiedliwić żadnymi okolicznościami i należy tych praktyk zaniechać, niezależnie od intencji, dla których są podejmowane" - głosi projekt.
Jak zaznaczył na konferencji prasowej w Sejmie eurodeputowany LPR Maciej Giertych, rząd Niemiec jest zobowiązany przez Bundestag do blokowania rezolucji PE. Jego zdaniem, w uchwale Sejmu należy zobligować rząd polski, by dołączył do Niemiec i innych krajów, które będą gotowe blokować rezolucję PE na poziomie Rady Ministrów Unii Europejskiej.
Ta inicjatywa idzie w kierunku zgodności stanowisk między większością parlamentarną Niemcami i stanowiskiem rządu niemieckiego, a większości parlamentarną Polską i stanowiskiem polskiego rządu - powiedział wiceprezes Ligi Wojciech Wierzejski.
W czerwcu eurodeputowani przyjęli zasady finansowania z budżetu UE projektów badawczych w latach 2007-13 (tzw. siódmy program ramowy). Chodzi o ponad 50 mld euro. Postanowiono tym samym, że UE będzie finansowała badania z użyciem komórek macierzystych - zarówno dorosłych, jak i zarodkowych - na które przeznaczone będzie 0,1 proc. środków programu.
Nadal będzie obowiązywała zasada, że unijne środki będą mogły służyć do finansowania takich badań, jeśli w krajach członkowskich są one dozwolone, ale naukowcy mają podlegać rygorystycznej kontroli, zgodnie z krajowymi przepisami.
Z funduszy siódmego programu ramowego nie będzie można finansować badań zmierzających do klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych czy zmiany dziedzictwa genetycznego człowieka. W badaniach finansowanych ze środków UE zakazane ma być też tworzenie ludzkich embrionów jedynie do celów badawczych lub w celu pozyskiwania komórek macierzystych.
Sejm ma się zająć projektem uchwały w czwartek, głosowanie zaplanowano na piątek.