LPR: koalicja coraz bliżej
Prace polityków PiS, Samoobrony i LPR nad nową umową koalicyjną dobiegają końca - wynika z wypowiedzi liderów partii. W poniedziałek umowa ma być przedstawiona szefom ugrupowań. Nie jest jeszcze przesądzony powrót do rządu przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppra.
Jak powiedział dziennikarzom wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk, w przedstawiciele trzech partii będą rozmawiać "o zamknięciu umowy koalicyjnej", by liderzy PiS, Samoobrony i LPR mogli ją zaakceptować. Spotkanie przedstawicieli tych partii ma odbyć się w niedzielne popołudnie w rządowym hotelu przy ul. Parkowej.
Będziemy chcieli bardziej uszczegółowić zasady współpracy w koalicji i rozszerzyć pakiet ustaw, które są do przyjęcia oraz określić terminy ich realizacji - podkreślił Maksymiuk.
Zaznaczył jednocześnie, że w rozmowach przyjęto zasadę, że poszczególne ugrupowania nie będą się przekonywać do swoich racji. Sporządzimy protokół rozbieżności, który będzie dotyczył m.in. wprowadzenia ustaw dotyczących zabezpieczenia społecznego, zwolnienia z podatków osób najniżej zarabiających, polityki zagranicznej - dodał Maksymiuk.
Jeżeli przyjmiemy umowę i ustalimy warunki, Andrzej Lepper będzie kontynuował pracę w resorcie rolnictwa jako wicepremier - odpowiedział Maksymiuk, pytany o to, czy szef Samoobrony wróci do rządu Jarosława Kaczyńskiego. Z żadnej ze stron nie wychodzi temat wątpliwości, by liderzy byli w składzie rządu - dodał. Jego zdaniem, nie ma rozmów o stanowiskach, dopóki nie zostaną podpisane zasady funkcjonowania koalicji i programu.
Zdaniem wicepremiera i lidera LPR Romana Giertycha, nie ma innego wyjścia niż powrót szefa Samoobrony do rządu. Myślę, że to jutro, pojutrze się rozstrzygnie. Myślę, że nie ma innego wyboru, żeby odtworzyć ten układ, który był przed konfliktem - ocenił Giertych. Zaznaczył, że powrót Leppera będzie przesądzony, kiedy ten odbierze nominację w Pałacu Prezydenckim. Sądzę, że tak będzie, tak mi się wydaje - dodał.
W ocenie szefa Ligi, negocjacje są trudne. Powrót do takiej koalicji jest trudniejszy niż zawarcie poprzedniej. Wraca dyskusja o budżecie, o programie, o ustawach, o Afganistanie, o Iraku - powiedział. Podkreślił jednak, że do porozumienia jest już bardzo blisko.
Lider PSL Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że Stronnictwo nie rozmawia z PiS o ewentualnym wejściu do koalicji.