Trwa ładowanie...
d2fxb9y
19-01-2006 13:35

LPR i Samoobrona chcą rozmawiać z PiS ws. umowy programowej

Lider LPR Roman Giertych oraz wiceszefowa
Samoobrony Genowefa Wiśniowska oświadczyli w Sejmie, że
oba kluby są gotowe do rozmów z PiS w sprawie podpisania umowy
programowej.

d2fxb9y
d2fxb9y

Obie partie domagają się jednak wprowadzenia do umowy projektów ustaw ich autorstwa: Liga - m.in. tzw. ustawy senioralnej, przewidującej od 2007 roku dodatek dla najbiedniejszych emerytów i rencistów, Samoobrona - np. systemu powszechnych zasiłków dla bezrobotnych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się w środę do szefów wszystkich - poza SLD - partii parlamentarnych z propozycją planu stabilizacyjnego na najbliższe sześć miesięcy. Opozycja miałaby zgodzić się na uchwalenie 11 priorytetowych dla rządu ustaw. Plan - według deklaracji PiS - ma zapewnić pół roku na negocjacje prowadzące do powstania stabilnej koalicji wspierającej rząd.

Jest wola rozmów na temat programu, które mogłyby prowadzić do koalicji programowej - powiedział Giertych na wspólnej z liderami Samoobrony konferencji prasowej. Przyznał, że Liga z zadowoleniem przyjęła propozycję planu stabilizacyjnego. Nie czas na spory, kłótnie, swary, Sejm ma przed sobą wiele pracy - podkreślił.

Giertych poinformował, że jednym z warunków koalicji programowej jest zgoda na tzw. ustawę senioralną autorstwa LPR, która zakłada wypłacanie od 2007 roku, dodatku dla 2 mln najuboższych emerytów i rencistów. W przyszłym roku byłoby to 500 zł na osobę.

d2fxb9y

Inne propozycje LPR to: nowelizacja ustawy o podatkach prorodzinnych, ustawa o produkcji paliwa rolniczego w gospodarstwach na własne potrzeby oraz pakiet ustaw, wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wiceszefowa Samoobrony Genowefa Wiśniowska zapewniła, że Samoobrona jest zainteresowana współpracą z PiS, przedstawioną w propozycji paktu stabilizacyjnego. Samoobrona podziela pogląd, że w obecnej sytuacji destabilizacji i niepokoju potrzebna jest współpraca - zaznaczyła.

Wiśniowska oceniła, że plan stabilizacyjny w wielu miejscach jest zgodny z programem Samoobrony. Jak dodała, Samoobrona "za niedopuszczalne" uważa zasiadanie w organach władzy osób skazanych za przestępstwa umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Zapewniła też, że Samoobrona nigdy nie chciała składać wniosków o wotum nieufności dla ministrów, w sytuacji, gdy rząd pracuje dobrze.

Samoobrona chce dołączyć do umowy programowej projekty ustaw: o systemie powszechnych zasiłków dla bezrobotnych, o paliwie rolniczym, o wielkoprzemysłowych obiektach handlowych oraz nowelizację ustawy o NBP. Jeśli będzie akceptacja dla tych ustaw, to jest możliwe podpisanie porozumienia - ocenił wiceszef partii Krzysztof Filipek.

d2fxb9y

Politycy obu partii oświadczyli też, że albo będzie poparcie PiS dla projektów ustaw zgłoszonych przez ich kluby, albo porozumienia nie będzie.

Jednym z warunków wymienionych w liście prezesa PiS jest, aby opozycja poparła dalsze pełnienie funkcji marszałka Sejmu przez Marka Jurka. PiS chce też utrzymania dotychczasowych zapisów w Regulaminie Sejmu dotyczących ustalania przez marszałka Sejmu porządku obrad Izby.

Pytany o ten właśnie warunek Giertych podkreślił, że zmiany w regulaminie Sejmu były proponowane przez LPR zanim "nastały problemy w funkcjonowaniu Sejmu" i nie mają one związku z projektami ustaw, które Liga proponuje. Jak dodał, ewentualne odwołanie Marka Jurka z funkcji marszałka "to kwestia do rozmów, ale ta sprawa będzie musiała być omówiona i znaleźć się w ewentualnym pakiecie porozumiewawczym".

d2fxb9y

Według Giertycha, warunkiem porozumienia programowego jest także "ustalenie takiego kalendarza przyjęcia budżetu, który by wykluczał jakąkolwiek możliwość przyspieszonych wyborów".

Warunkiem tego porozumienia jest przyjęcie budżetu i złożenie go na biurko prezydenta. Naszych podpisów, bez takiego zapewnienia w tej sprawie, nie będzie - oświadczył. Na pewno musi być takie zobowiązanie ze strony PiS, że przestanie kuglować terminem uchwalenia budżetu.

I LPR i Samoobrona zaapelowały o przyspieszenie w parlamencie prac nad projektem budżetu.

d2fxb9y

Po środowej propozycji J. Kaczyńskiego, Samoobrona zapowiedziała, że nie wraca do rozmów z PiS. Pytany przez dziennikarzy, co spowodowało, że Samoobrona zmieniła zdanie, Filipek odparł, że w środę jego partia jednoznacznie stwierdziła, iż nie wraca do rozmów o koalicji rządowej, "bo nie ma takiej woli ze strony PiS".

Dzisiaj również nie mówimy, że chcemy rozmawiać z PiS o koalicji rządowej. To nie jest powrót do rozmów o takiej koalicji, bo takiego tematu już nie ma. Dla nas temat koalicji rządowej jest zamknięty, przynajmniej na pół roku, zgodnie z tym co oświadczył prezes Kaczyński - zaznaczył Filipek.

d2fxb9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fxb9y
Więcej tematów