LPR: część polskich europosłów przeciwnych prawu do życia
LPR uważa, że polscy europosłowie opowiedzieli się przeciwko prawu do życia i nauce Kościoła katolickiego głosując za przyjęciem rezolucji Parlamentu Europejskiego, która m.in. zaleca UE kontynuację upowszechniania prawa do bezpiecznej aborcji tam, gdzie jest ona zgodna z prawem.
Głosowanie za rezolucją oznaczało "sprzeciwienie się jednemu z fundamentalnych praw Kościoła katolickiego" - oświadczyła posłanka LPR Anna Sobecka na środowej konferencji prasowej w Sejmie. Jej zdaniem, opowiedzenie się części europosłów za prawem do aborcji "kładzie się cieniem na wszystkich Polakach, którzy identyfikują się z nauczaniem Kościoła".
Jak dodała, europosłowie Ligi przyjęli wynik głosowania "z ogromnym żalem i bólem". Zgoda na aborcję jest, jej zdaniem, pośrednio wyrażaniem zgody na "unicestwienie i eksterminację danego narodu".
Rezolucja PE dotyczyła roli Unii Europejskiej w osiągnięciu tzw. Millenijnych Celów Rozwoju, uchwalonych w 2000 roku na ONZ-owskim szczycie w Nowym Jorku.
Głównym celem planu jest zmniejszenie do 2015 roku o połowę liczby osób egzystujących za dolara lub mniej dziennie. Obecnie jest to przeszło miliard ludzi, 22 procent ludzkości.
Oprócz zmniejszenia ubóstwa Cele przewidują m.in. zapewnienie do 2015 roku wszystkim dzieciom możliwości pełnego wykształcenia podstawowego, zmniejszenie o dwie trzecie wskaźnika umieralności dzieci w wieku do pięciu lat oraz zapewnienie, aby liczba nowych nosicieli HIV, a także chorych na malarię i gruźlicę zaczęła się zmniejszać.
Zastrzeżenia europosłów Ligi wzbudził jeden z artykułów rezolucji, w którym napisano, że Parlament Europejski "zaleca UE kontynuację upowszechniania prawa do zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego przez utrzymywanie poziomów finansowania szerokiego zakresu usług związanych z zapewnieniem prawa(...) do planowania rodziny, leczenia chorób przenoszonych drogą płciową oraz usług bezpiecznej aborcji tam, gdzie jest ona zgodna z prawem".
Europosłowie Ligi zgłosili poprawkę, która przewidywała wykreślenie tego artykułu z tekstu rezolucji. Gdy poprawka nie uzyskała poparcia w PE, zagłosowali oni przeciwko całości rezolucji.
Za rezolucją we wtorkowym głosowaniu opowiedziało się ogółem 539 europarlamentarzystów, 52 było przeciwnych, a 19 wstrzymało się od głosu. Z polskich eurodeputowanych za przyjęciem rezolucji opowiedziało się 28, przeciwko było 17, żaden nie wstrzymał się od głosu.