Trwa ładowanie...
d4kpprt

Łotwa zbuduje mur na granicy z Rosją?

Rihards Kozlovskis, minister spraw wewnętrznych Łotwy, w wywiadzie udzielonym jednej z krajowych telewizji oznajmił, że jego kraj powinien wybudować mur na granicy z Rosją, by "wzmocnić swoją granicę".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rihards Kozlovskis
Rihards Kozlovskis (Wikipedia)
d4kpprt

Kozlovskis powiedział, że konstrukcja muru zajęłaby cztery lata, a budowa miałaby kosztować 17 mln euro. Jego resort chce uwzględnienia tej kwoty w pracach nad nowym budżetem.

Minister przekonywał, że jest to reakcja na narastającą falę imigracji. Łotwa jako kraj tranzytowy dla uchodźców z Azji Środowej i Dalekiego Wschodu stanowi jedno z miejscu, w których ci próbują się przedostać głównie do Skandynawii.

Jego zdaniem, plan budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Rosją jest bardziej rozsądny i opłacalny, niż inwestowanie w wychwytywanie i powrotne wysyłanie imigrantów do krajów, z których przybyli.

d4kpprt

Łotewskie służby poinformowały, że w samym 2015 roku na granicy zatrzymano 239 nielegalnych imigrantów, z których ponad 160 pochodziło z Wietnamu, a 20 z Afganistanu.

Mur na Węgrzech

Tymczasem tydzień temu węgierscy żołnierze rozpoczęli na granicy z Serbią budowę metalowego ogrodzenia o długości 175 km i wysokości 4 m, które również ma zatrzymać falę imigrantów. Budowa ma być zakończona do 31 sierpnia.

Węgierski minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter, odpierając międzynarodową krytykę budowy ogrodzenia, tłumaczył, że chodzi o ochronę zewnętrznej granicy UE.

d4kpprt

Od 1 sierpnia Węgry zaostrzają zasady polityki imigracyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami imigranci będą mogli być przetrzymywani w tymczasowych obozach do czasu zakończenia postępowania w ich sprawie. Władze będą mogły odrzucić wniosek o azyl, jeśli wnioskujący bez pozwolenia opuści wyznaczone miejsce pobytu na ponad 48 godzin.

Węgry wpisały też Serbię, a także Kosowo i Macedonię na swą listę "państw bezpiecznych", czyli tych, do których mogą odesłać każdego imigranta przybywającego na teren Węgier.

Zobacz również: Polska powinna być otwarta na imigrantów?

d4kpprt

Podziel się opinią

Share
d4kpprt
d4kpprt
Więcej tematów