ŚwiatŁotwa przystała na 7-letni okres przejściowy po wejściu do UE

Łotwa przystała na 7‑letni okres przejściowy po wejściu do UE

Rząd Łotwy zgodził się we wtorek na propozycję Unii Europejskiej o ustanowieniu 7-letniego okresu przejściowego w dostępie obywateli tego kraju do unijnego rynku pracy, po przyjęciu Łotwy do Piętnastki.

19.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Decyzję Łotwy - drugiego po Węgrzech kraju, który przyjął warunki Brukseli w tej drażliwej sprawie - ogłosił szef łotewskich negocjatorów Andris Kesteris. Pozostałe kraje kandydujące, w tym Polska, ciągle nie zgadzają się na propozycje unijnych negocjatorów.

Kesteris ogłosił, że Ryga zażąda podobnego ograniczenia dla mieszkańców pozostałych krajów Unii Europejskiej, chcących podjąć pracę na Łotwie. Warunki takie wynegocjowały Węgry.

Unia Europejska opowiedziała się za 7-letnim okresem przejściowym na wniosek Austrii i Niemiec, obawiających się po rozszerzeniu UE szczególnie dużego napływu pracowników z Polski i Węgier. Okres przejściowy oznacza, że obywatele z tych krajów nie mogliby swobodnie podejmować pracy w krajach Unii Europejskiej.

Łotwa, która rozmowy w sprawie przystąpienia do UE rozpoczęła w ubiegłym roku, zamknęła dotychczas 15 z 29 rozdziałów negocjacyjnych. Pierwsze miejsce w rankingu kandydatów zajmują Węgry i Cypr, które porozumiały się w sprawie 22 bloków tematycznych rokowań. Polska ma zamkniętych 16 działów - wyprzedzają ją jeszcze Słowenia (20), Estonia i Czechy (po 19), oraz Litwa i Słowacja (po 17). (jd)

okresłotwaue
Komentarze (0)