Polska"Lot Pamięci" nad Auschwitz - muzeum ubolewa

"Lot Pamięci" nad Auschwitz - muzeum ubolewa

Z ubolewaniem przyjęło Państwowe Muzeum
Auschwitz-Birkenau zapowiedzi zorganizowania w czwartek przez
izraelskie siły zbrojne przelotu trzech samolotów F-15 nad terenem
byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, by uczcić pamięć
ofiar.

"22 sierpnia 'Jerusalem Post' opublikował artykuł 'Izraelskie Siły Zbrojne oddają w powietrzu honory ofiarom Auschwitz'. Nawiązując do jego treści Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau z ubolewaniem przyjęło przedstawiony w artykule sposób demonstrowania w tym miejscu siły militarnej Izraela" - głosi oświadczenie.

Rzecznik Muzeum Jarosław Mensfelt poinformował, że w tej sprawie dyrekcja placówki przeprowadziła ustne konsultacje z przedstawicielami Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. "Podobnie jak my, nie popierają takiego sposobu oddania honoru ofiarom Auschwitz i z żalem przyjmują przedstawioną propozycję zorganizowania 'Lotu Pamięci' nad terenami byłego obozu" - powiedział.

W artykule w "Jerusalem Post", zatytułowanym "F-15 Izraelskich Sił Zbrojnych przelecą nad Auschwitz" mowa jest o planowanym na 4 września 2003 r. przelocie nad rampą w byłym obozie Birkenau trzech myśliwców F-15 z Izraelskich Sił Powietrznych. Goszczą one w Polsce z okazji pokazów lotniczych, jakie odbyły się w Radomiu.

Za sterami siedzieć będą potomkowie ocalałych z holokaustu. "Nad byłym KL Birkenau samoloty zmniejszą prędkość do 300 węzłów i obniżą lot tak, by można było zobaczyć wyraźnie widniejące na samolotach Gwiazdy Dawida" - powiedział kapitan Shai, jeden z uczestniczących w locie pilotów.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Pierwszy transport więźniów przybył tu 14 czerwca tegoż roku. Z więzienia w Tarnowie przywieziono wówczas 728 Polaków. KL Auschwitz II, czyli Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady polskich i europejskich Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów.

W świetle ostatnich badań historyków związanych z oświęcimskim muzeum w byłym obozie Auschwitz-Birkenau hitlerowcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie tu straciło ponad 1,1 mln ludzi, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. W 1947 r. na terenie byłego obozu powstało muzeum, które jest rocznie odwiedzane przez ok. 500 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)