Logo papieskiej pielgrzymki budzi kontrowersje. "Każdy widzi to, co chce"
"Porażające" - grzmi katolicki portal pch24.pl. Wtórują mu internauci. To reakcja na wygląd logo papieskiej pielgrzymki do Maroka, która odbędzie się pod koniec marca. W znaku znalazł się półksiężyc.
Logo papieskiej pielgrzymki do Maroko budzi kontrowersje. Skrytykował je między innymi Thomas Peters, autor bloga americanpapist.com. Przyznał, że kiedy na nie patrzy, widzi palmę. "Żałosne" - ocenił. Większe emocje jednak logo wzbudziło w tych, którzy dostrzegli w nim półksiężyc.
"Czy to ja nie nadążam za Kościołem?", "Czy katolicy wreszcie otworzą oczy?" - to niektóre z komentarzy internautów. Najmocniejszych słów użyto jednak na portalu Polonia Christiana. "Porażające logo papieskiej pielgrzymki" - brzmi tytuł zapowiadający wideo. - To splunięcie w twarz wszystkim tym, którzy ostatnie, co widzą, to islamski półksiężyc, tym, którzy ostatnie co słyszą, to bluźnierstwa wyznawców islamu. Po trzykroć hańba - słyszymy
O komentarz poprosiliśmy ojca Grzegorza Kramera, proboszcza Parafii Najświętszego Serca Jezusa i współpracownika jezuickiego portalu deon.pl. Jak podkreślił w rozmowie z WP, "najlepszym komentarzem jest to, co jest na stronie watykańskiej, czyli wyjaśnienie, co logo symbolizuje. - Ono zostało przyjęte przez oficjalne kręgi Watykanu. Trudno komentować tak dziwne słowa i trudno zarzucać papieżowi, że jest przeciwko ludziom, którzy umierają za Pana Jezusa. Ale każdy widzi to, co chce - dodał.
A jak brzmi wyjaśnienie symboliki logo? W komunikacie Katolickiej Agencji Prasowej czytamy, że logo to żółto-zielony krzyż okolony czerwonym półksiężycem, a "zestawienie chrześcijańskiego krzyża i muzułmańskiego półksiężyca wyraża międzyreligijne spotkanie wyznawców obu religii, a także spotkanie papieża Franciszka z 'Przywódcą Wierzących' (taki tytuł przysługuje królowi Maroka) w Rabacie". Do tego spotkania dojdzie 800 lat po spotkaniu św. Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem al-Kamilem w Egipcie.
Nie bez znaczenia są też kolory wykorzystane w logo, które zostało wybrane spośród 50 propozycji w konkursie. Zielony i czerwony to barwy Maroka, a żółty i biały - Watykanu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl