Łódzkie lotnisko będzie nosić imię Władysława Reymonta
Laureat literackiej Nagrody Nobla Władysław
Reymont będzie patronem łódzkiego lotniska - tak zadecydowali
mieszkańcy miasta biorący udział w specjalnym, ogłoszonym w tej
sprawie, plebiscycie.
Jak poinformował prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, autor "Ziemi obiecanej" otrzymał najwięcej głosów. Łodzianie mieli do wyboru sześć osób. Oprócz Reymonta mogli głosować również na: związaną z Łodzią rzeźbiarkę Katarzynę Kobro, byłego prezydenta miasta Grzegorza Palkę, pianistę Artura Rubinsteina, poetę Juliana Tuwima oraz tragicznie zmarłych pilotów - Franciszka Żwirko i Stanisława Wigurę.
Łódzkie lotnisko przeszło w ostatnim czasie znaczącą modernizację, która umożliwia przyjmowanie i sprawną obsługę samolotów tanich linii lotniczych. Od lutego będzie się można latać z Łodzi do Nottingham, a od kwietnia do irlandzkiego Dublina. W październiku ub. roku uruchomione zostały loty do Londynu. Być może uda się także uruchomić połączenia z Kijowem lub Lwowem.
Władysław Reymont (1867-1925) pochodził ze wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem. Próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, występował w wędrownych teatrach, pracował na kolei Warszawsko- Wiedeńskiej. Debiutował w 1892 r. jako korespondent terenowy warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".
Pierwszą powieścią, z której sam autor był zadowolony, była "Ziemia obiecana". W latach 1899-1908 tworzył Reymont swoje najgłośniejsze dzieło - "Chłopów", epopeję życia polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Właśnie za tę powieść w 1924 r. wyróżniono Reymonta literacką Nagrodą Nobla.