PolskaŁódź najlepsza w sieci

Łódź najlepsza w sieci

Strona internetowa Łódzkiego Urzędu
Wojewódzkiego została najwyżej oceniona w raporcie "Administracja
publiczna w Sieci 2003". O wynikach badań poinformował ruch Internet Obywatelski.

Łódzki serwis zdobył w badaniu najwięcej tzw. punktów WAES (Wielokryterialnego Systemu Oceny Serwisów Internetowych), pozwalających na ocenę witryn według prostych, jednoznacznych kryteriów. Wynik uzyskany przez łódzką stronę (33 punkty) jest wyższy o 3 punkty od poprzedniego zwycięzcy - portalu Ministerstwa Finansów.

Jednakże, zdaniem autorów raportu, to właśnie parametry stron resortów centralnych uległy największej poprawie (średnio o 5 pkt WAES) w stosunku do ubiegłego roku. W tej kategorii najlepszy serwis ponownie stworzyło Ministerstwo Finansów, zaraz za nim w rankingu plasują się Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Najsłabiej w badaniu wypadło Ministerstwo Skarbu.

Ocenione zostały również strony urzędów marszałkowskich (najlepszym okazał się serwis UM Województwa Śląskiego), jak również witryny WWW samych miast (z których najwyżej oceniono Zieloną Górę, przed Krakowem i Szczecinem).

"Brakuje podejścia procesowego, gdzie człowiek mógłby się dowiedzieć, w jaki sposób załatwić swoją sprawę w różnych wydziałach danego urzędu, czy ewentualnie w różnych urzędach. Brakuje takiego poprowadzenia 'za rękę'" - to zdaniem Tomasza Kulisiewicza z Internetu Obywatelskiego jeden z głównych mankamentów serwisów administracji w sieci.

Kulisiewicz na konferencji prasowej wymieniał również inne niedostatki: brak ułatwień dla niepełnosprawnych, brak tłumaczeń stron na języki obce, nieudostępnianie formularzy on-line, jak również niespójność adresów WWW urzędów wojewódzkich i marszałkowskich.

W raporcie wymieniono również nowopowstające usterki: brak daty aktualizacji stron, bałagan w odsyłaczach oraz powszechność mechanizmów "śledzących" użytkowników (głównie tzw. "cookies"), co może utrudniać korzystanie ze stron.

W badaniu zauważono również poprawę, jeżeli chodzi o liczbę raportów i opracowań dostępnych w witrynach urzędów, ujednolicenia adresów WWW ministerstw oraz zwiększenia się na stronach liczby informacji o samych urzędach (np. dane teleadresowe).

Ruch Internet Obywatelski powstał w 2001 roku jako nieformalna grupa skupiająca osoby zainteresowane budowaniem w Polsce społeczeństwa obywatelskiego poprzez rozwój Internetu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)