Trwa ładowanie...
04-08-2015 01:35

Lodowce na świecie stopniały do najniższego poziomu od 120 lat

Lodowce na całym świecie stopniały do najniższego poziomu od 120 lat, czyli odkąd prowadzone są badania na ten temat. Proces ten zdecydowanie przyśpieszył w pierwszej dekadzie XXI wieku - podaje AFP, cytując raport "Journal of Glaciology".

Share
Lodowce na świecie stopniały do najniższego poziomu od 120 latŹródło: AFP, fot: Joel Saget
d46oa3y

Według raportu światowej organizacji monitorowania lodowców (World Glacier Monitoring Service) w XXI wieku lodowce traciły rocznie od 50 do 150 cm ze swej powłoki. - To dwa do trzech razy więcej niż w analogicznym okresie w wieku XX - powiedział szef World Glacier Monitoring Service Michael Zemp.

Blisko miliard ludzi, zwłaszcza w Azji i Ameryce Łacińskiej, uzyskuje ponad połowę wody pitnej dzięki sezonowemu topnieniu lodowców.

Wstępne dane z ostatnich pięciu lat, nieuwzględnione jeszcze w najnowszym raporcie, dowodzą, że proces szybkiego topnienia lodowców nabiera tempa.

d46oa3y

Jesienią 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Fryburga poinformowali, że ocieplenie klimatu sprawiło, iż powierzchnia lodowców w szwajcarskich Alpach znacznie zmalała; w 2010 roku zajmowały one łącznie 940 kilometrów kwadratowych - o prawie jedną trzecią mniej niż w 1973 roku.

Zmniejsza się nie tylko powierzchnia lodowców, ale także ich wolumen. Od 1973 r. szwajcarskie lodowce straciły 22,5 kilometra sześciennego lodu i firnu. Najszybciej topnieją lodowce w kantonie Ticino, w rejonie Engadyny i Suedbuenden.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d46oa3y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46oa3y
d46oa3y
Więcej tematów