Litwa uchyla weto ws. mandatu do negocjacji UE‑Rosja
Litwa zgodziła się na uchylenie weta w sprawie mandatu do rozpoczęcia negocjacji UE-Rosja na temat nowego porozumienia o współpracy i partnerstwie. Poinformowali o tym czterej unijni ministrowie spraw
zagranicznych - Polski, Litwy, Słowenii i Szwecji - którzy w
niedzielę spotkali się w Wilnie.
Muszę przyznać, że Europa jest zgodna w kwestii bezpieczeństwa i praworządności. W zasadzie zostały uwzględnione wszystkie żądania Litwy - powiedział po spotkaniu minister spraw zagranicznych Litwy Petras Vaitiekunas.
Zaznaczył, że wileńskie spotkanie dowiodło, że solidarność 27 państw UE to nie są jedynie puste słowa, że mogą być uwzględniane również interesy małych państw.
Vaitiekunas przyznał, że po niedzielnych negocjacjach w sprawie mandatu Litwa będzie kontynuowała rozmowy z pozostałymi 23 państwami Unii. Wyraził jednak nadzieję, że mandat na rozpoczęcie negocjacji Unii z Rosją zostanie zatwierdzony w najbliższym czasie.
Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski wyraził zadowolenie z uzyskanego w niedzielę kompromisu. Polega on na tym, że Litwa po pewnym zastanowieniu się poparła polską kartę energetyczną i polskie propozycje co do sposobu rozstrzygania kwestii energetycznych. Z kolei Polska, podobnie jak Słowenia i Szwecja, poparła propozycję strony litewskiej, by mandat uzupełnić o współpracę Unii i Rosji w dziedzinie praworządności.
Według Sikorskiego w kwestii dwóch następnych żądań strony litewskiej, dotyczących wznowienia dostaw ropy do rafinerii w Możejkach ropociągiem Przyjaźń i zamrożenia konfliktów w Gruzji i Mołdawii, Litwa i Polska są zgodne.
Ministrowie uzgodnili, że sukces negocjacji z Rosją będzie powiązany ze wznowieniem rosyjskich dostaw ropy do Możejek ropociągiem Przyjaźń i zamrożeniem konfliktów w Gruzji i Mołdawii.
Już w poniedziałek szefowie dyplomacji Słowenii Szwecji, Polski i Litwy udadzą się z Wilna do Tbilisi na rozmowy z politykami gruzińskimi na temat obecnego konfliktu rosyjsko-gruzińskiego wokół separatystycznej Abchazji. Celem ministerialnej misji jest zmniejszenie napięcia na linii Moskwa-Tbilisi.
Pod koniec kwietnia Litwa jako jedyne państwo członkowskie Unii zawetowała przyjęcie mandatu do rozpoczęcia negocjacji ws. nowej umowy o partnerstwie z Rosją. Litwa zażądała, by mandat został rozszerzony o dodatkowe cztery kwestie: bezpieczeństwa energetycznego, wznowienia dostaw ropy ropociągiem Przyjaźń, współpracy w dziedzinie praworządności i zamrożenia konfliktów w Gruzji i Mołdawii.
Aleksandra Akińczo