Litwa: rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na wystawie w Wilnie

We wtorek w Pałacu Władców w Wilnie została otwarta wystawa na której zaprezentowano rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Ekspozycje powstałą z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości.

Litwa: rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na wystawie w Wilnie
Źródło zdjęć: © Twitter | @AwRobaszkiewicz

Rękopis "Pana Tadeusza", przechowywany jest na stałe w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Dopiero po raz drugi jest prezentowany poza granicami Polski i po raz pierwszy na Litwie. Wystawę "Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz" w Pałacu Władców otworzono z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości.

"Ekspozycja, którą dziś wspólnie otwieramy, jest szczególnie bliska naszym sercom jako symboliczny przekaz podkreślający silne więzi kulturowe i historyczne łączące Polaków i Litwinów" - powiedział podczas uroczystości otwarcia wystawy polski minister kultury Piotr Gliński. "Dzisiejsza wystawa podkreśla wspólne dzieje Polski i Litwy, przywołuje dawną Rzeczpospolitą Obojga Narodów, jest łącznikiem pomiędzy minioną epoką a współczesnymi niezależnymi państwami, które przyjaźnią się ze sobą i budują bardzo dobre wzajemne relacje" - dodał, cytowany przez PAP.

"Cieszymy się, że razem z Polską świętujemy odrodzenie niepodległości, (...) a jednym z elementów łączących oba nasze narody kulturowo i historycznie jest Adam Mickiewicz" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Vydas Dolinskas, dyrektor Pałacu Władców w Wilnie, podaje PAP.

Na wystawie, prezentowanych jest ponad 250 unikalnych eksponatów ze zbiorów około 30 polskich i litewskich instytucji muzealnych. Ekspozycja prezentuje życie i twórczość Adama Mickiewicza oraz poemat „Pan Tadeusz” w kontekście historycznym.

Wystawa będzie otwarta do 24 lutego 2019 r., towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, m.in. koncerty, pokazy filmów oraz wykłady polskich i litewskich ekspertów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)